Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Miejskim kamerom w Poznaniu nic nie umknie. Będzie ich jeszcze więcej

Władze Poznania chwalą się systemem monitoringu miejskiego. Podjęto ponad 10 tysięcy interwencji i zatrzymano prawie 120 osób. Według magistratu policjanci i strażnicy miejscy pracują skuteczniej, a mieszkańcy są bezpieczniejsi. Co więcej, sieć kamer ma być rozbudowana.
Na zdj. kamera monitoringu.
Zdj. ilustracyjne.

Autor: Pixabay

Źródło: Umowa agencja - prawa ograniczone

Poznań. Tutaj zgłoszeń jest najwięcej

Na system monitoringu miejskiego w Poznaniu składa się obecnie blisko półtora tysiąca kamer. W 2024 r. operatorzy kamer monitoringu przekazali policjantom i strażnikom ponad 10 tysięcy zdarzeń, które wymagały interwencji. Najwięcej, bo prawie 4 tysiące zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania. Zgłoszenia otrzymane od operatorów pozwoliły na zatrzymanie m.in. 65 osób posiadających narkotyki, sześciu poszukiwanych przestępców, a także osoby dewastujące mienie publiczne i prywatne, sprawców rozbojów, kradzieży czy uczestników bójek ulicznych.

Miejski system monitoringu wizyjnego obsługiwany jest przez 30 operatorów - cywilnych pracowników straży miejskiej. Osoby te pracują w systemie całodobowym. Mają do dyspozycji 1493 nowoczesne kamery cyfrowe, obrotowe lub stacjonarne, o wysokich parametrach rozdzielczości. Jest ich o sto więcej niż rok temu.

Kamer w Poznaniu będzie jeszcze więcej

Poznański magistrat poinformował, że w 2025 r. planowana jest dalsza rozbudowa sieci kamer. Nowe punkty z kamerami tworzone są we współpracy z radami osiedli. Część z nich powstaje również dzięki pieniądzom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

System monitoringu wizyjnego zwiększa skuteczność działań strażników miejskich i policjantów. Według policji i straży miejskiej obecność kamer wpływa na zmniejszenie liczby popełnianych wykroczeń i przestępstw w miejscach objętych ich zasięgiem. Zapisy obrazu często stanowią materiał dowodowy i są pomocne podczas prowadzenia czynności wyjaśniających lub dochodzeniowo - śledczych. Obecność kamer zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także przyczynia się do zachowania ładu i estetyki w przestrzeni publicznej; pomaga ujawniać awarię techniczne i uszkodzenia infrastruktury.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama