Projektami wsparcia rodzin przeżywających trudności zajmą się ośrodki pomocy społecznej, centra usług społecznych, powiatowe centra pomocy rodzinie, stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe. To właśnie tam, jak informuje dyrektor departamentu zarządzania funduszami i programami podlaskiego urzędu marszałkowskiego Karolina Perkowska, rodziny mogą składać swoje wnioski.
Trudności opiekuńczo-wychowawcze. Jak je rozpoznać? Kto powinien pomóc?
Jak czytamy na stronie samorzad.gov.pl, tworzenie i funkcjonowanie lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną jest jednym z zadań samorządu terytorialnego. Ta odpowiedzialność jest istotna zwłaszcza, gdy dochodzi do sytuacji kryzysowych. Wówczas dotarcie do rodzin przeżywających trudności i udzielenie im pomocy, jakiej potrzebują, jest obowiązkiem instytucji podległych władzom samorządowym.
Co składa się na problem trudności opiekuńczo-wychowawczych? Jak twierdzą fachowcy, tu czynników może być bardzo wiele, mogą one występować pojedynczo lub w skumulowanej postaci. To m.in.:
- zaburzone zachowanie dzieci,
- problemy z nauką szkolną,
- brak umiejętności wychowawczych u rodziców,
- zaburzone relacje wewnątrzrodzinne,
- zaniedbywanie prawidłowego rozwoju dzieci.
- Cieszę się, że środki, które są skierowane m.in. do ośrodków pomocy społecznej i centrów pomocy rodzinie, zaspokoją potrzeby w tym zakresie - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
W taki sposób na Podlasiu pomogą rodzinom z trudnościami
Urząd będzie wspierał rodziny przeżywające trudności opiekuńczo-wychowawcze dzięki takim usługom jak:
- asystentura rodzinna,
- poradnictwo specjalistyczne,
- mediacje,
- pomoc prawna,
- usługi w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej,
- tworzenie ognisk wychowawczych, świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych,
- tworzenie klubów młodzieżowych.
Program zakłada także pomoc dzieciom przebywającym w całodobowych placówkach wychowawczych.
- Projekt jest skierowany do rodzin, do młodzieży, które oczekują naszego wsparcia. To będą jedne z najlepiej wykorzystanych funduszy - uważa członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.
Projekt wsparcia dla rodzin z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.