Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Burmistrz Radoszyc trafił do aresztu. W tle zarzuty korupcyjne

Burmistrz świętokrzyskich Radoszyc Michał P. został zatrzymany przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla samorządowca. To pokłosie śledztwa dotyczącego przestępstw korupcyjnych i nadużyć w ramach działalności samorządu.
Burmistrz Radoszyc trafił do aresztu. W tle zarzuty korupcyjne
Funkcjonariusze CBA zatrzymali, a sąd aresztował burmistrza Radoszyc.

Autor: archiwum

Źródło: prawa ograniczone - archiwum serwisu

Burmistrz Radoszyc w Świętokrzyskiem oraz dwie inne osoby zostały zatrzymane przez CBA w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach. Sprawa dotyczy podejrzeń o przestępstwa korupcyjne oraz przekraczanie uprawnień funkcjonariuszy publicznych.

Burmistrz Radoszyc z zarzutami. Sąd zdecydował o warunkowym areszcie

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, przekazał PAP, że to kolejna odsłona śledztwa, które rozpoczęło się w kwietniu 2024 roku.

Prokurator przedstawił burmistrzowi Radoszyc Michałowi P. sześć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej związanych z pełnieniem funkcji publicznej oraz zarzut przywłaszczenia autorstwa utworu. Burmistrz nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Prokurator złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie Michała P. na trzy miesiące, a sąd przychylił się do wniosku z warunkowym aresztem, który może być uchylony po wpłaceniu 25 tys. zł poręczenia.

Michał P. ma 47 lat. W kwietniowych wyborach samorządowych - jak sprawdziliśmy na stronach Państwowej Komisji Wyborczej - został ponownie wybrany na funkcję burmistrza, choć z nieznaczną przewagą. W drugiej turze poparło go 2087 osób, co stanowiło 50,37 proc. wszystkich głosujących.

Zarzuty nie tylko dla burmistrza Radoszyc. Śledztwo dotyczy korupcji i nadużyć uprawnień

W tej sprawie zarzuty usłyszały także dwie inne osoby: dyrektor przychodni podległej Urzędowi Miasta i Gminy w Radoszycach oraz kierownik Centrum Usług Wspólnych. Dyrektorowi postawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej, a kierownikowi CUW – zarzut przekroczenia uprawnień oraz ujawnienia poufnych informacji.

Obie osoby nie przyznały się do winy i złożyły wyjaśnienia. Wobec nich zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe, dozór policyjny, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Śledztwo, obejmujące przestępstwa korupcyjne i nadużycia w ramach działalności samorządu, prowadzone jest od kwietnia 2024 r. Wtedy również zatrzymano trzy osoby, wśród nich był zastępca burmistrza oraz dwaj przedsiębiorcy z nim współpracujący.

Ankieta: Czy korupcja w samorządach to poważny problem?
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama