Jak przekazał wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, Wydział Edukacji łódzkiego magistratu rozesłał informację do szkół, że rodzice mogą zgłaszać deklarację szczepienia dzieci przeciw wirusowi HPV przez system szkolny. Organizacją szczepień zajmą się miejskie centra medyczne. Zgłosiły się już pierwsze placówki zainteresowane tą akcją.
Dla kogo szczepienia przeciw HPV? Czy są obowiązkowe?
Dziecko zostanie zaszczepione w szkole, do której uczęszcza, bez zapisywania się na listę i zgłaszania się w poradniach.
Szczepienia w ramach powszechnego programu dostępne są dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Podawane są w dwóch dawkach z przerwą od 6 do 12 miesięcy między nimi. Program jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, której celem jest zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy i na inne nowotwory wywoływane przez HPV.
Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.
- Szczepionka jest bezpieczna. Zaszczepiło się nią ponad 80 milionów dziewcząt i kobiet na świecie. Może to zrobić każdy i w ten prosty sposób może się w pewien sposób zabezpieczyć przez chorobą - przekonuje modelka Anja Rubik, która zaangażowała się w promocję szczepień dzieci przeciwko wirusowi HPV.
Szczepienia przeciw HPV jako skuteczna profilaktyka. Potwierdzają to doświadczenia innych krajów
Kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach prof. Krzysztof Nowosielski podkreśla, że szczepienia przeciwko HPV są wspaniałym sposobem profilaktyki. Dodaje, że masowa akcja jest ważna, bo problem nie jest tylko "kobiecą przypadłością", ale dotyczy każdego, kto jest aktywny seksualnie. Dlatego akcji szczepień podlegają również młodzi chłopcy.
- Jeśli dzisiaj się zaszczepimy, efekty w postaci zmniejszenia liczby infekcji odczujemy dopiero za 5-6 lat, a efekty w postaci zmniejszenia umieralności z powodu nowotworów pojawią się dopiero za 10-15 lat. Dlaczego ważne, żeby ograniczyć zasięg wirusa w populacji - przekonuje prof. Krzysztof Nowosielski.
Onkolog powołuje się na doświadczenia Australii, Nowej Zelandii i Szwecji, gdzie od ponad 15 lat prowadzone są takie szczepienia. W tych krajach nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby wykrywanych nowotworów raka szyjki macicy, raka penisa, raka gardła i krtani.
Rekomendowany wiek dzieci do szczepień (9-14 lat) nie jest przypadkowy. Ci pacjenci nie mają kontaktu z wirusem, a 25-letnie badania nad szczepionką - jak wyjaśnia prof. Nowosielski - wykazały, że największą odporność uzyskuje się, zanim do takiego kontaktu dojdzie.
- Jeżeli ten program będzie kontynuowany i będziemy szczepić wszystkie dzieci, za parę lat problem HPV w Polsce zniknie - uważa prof. K. Nowosielski.
Nie wyklucza to jednak szczepień osób dorosłych, nawet powyżej 45. roku życia. Ze względu na sposób przenoszenie się HPV przez kontakty seksualne, ważne jest, by szczepić nie tylko dziewczęta, ale też chłopców w wieku do 18. roku życia.