Rewitalizacja skweru E. Woyniłłowicza u zbiegu ulic M. Ogińskiego i K. Chodkiewicza w Bydgoszczy dobiegła końca. Niewielki - ale urokliwy po zmianach! - placyk zyskał nowe alejki, rośliny i elementy małej architektury ogrodowej.
Skwer na Bielawach odzyskał zielony blask. Jak teraz wygląda?
Na skwer - jak opisują urzędnicy na stronie bydgoskiego magistratu - wprowadzono zieleń o reprezentacyjnym, ale naturalnym charakterze, wpisującą się w otoczenie. Wcześniej na tym terenie rosły już duże drzewa liściaste i iglaste. Teraz tę enklawę zieleni zdecydowanie wzbogacono, dosadzając krzewy liściaste, krzewy okrywowe, a w części bardziej nasłonecznionej - kwitnące byliny.
Wokół skweru rosną teraz wysokie krzewy cisu pospolitego, laurowiśni wschodniej, perukowca podolskiego oraz pęcherznicy kalinolistnej. Kiedy rośliny podrosną, osłonią go od otaczających ulic i parkingów.
Na skwerze pojawiły się nowe alejki. Przechadzając się nimi można przystawać przy tabliczkach edukacyjnych, które przybliżają życie zwierząt w mieście oraz opisują właściwości wielu roślin. Do odpoczynku zachęcają nowe ławeczki. Duża tablica przybliża natomiast postać patrona – E. Woyniłłowicza.
Edward Wyniłłowicz, urodzony w 1847 r. w majątku Ślepianka niedaleko Mińska, polski i białoruski działacz gospodarczy, po traktacie ryskim (1921 r.) oddającym jego rodzinne ziemie w ręce bolszewików wyemigrował do Bydgoszczy. Tu też zmarł w 1928 r. Jego imię nadano skwerowi na Bielawach w 2012 r.
Rewitalizacja tego miejsca kosztowała ok. 370 tys. zł. Planowany jest jej kolejny etap obejmujący m.in. zamontowanie pergoli zraszającej oraz nasadzenia 10 drzew oraz kolejnych kilkuset krzewów, krzewinek i bylin.
Rewitalizacja skweru na Bielawach była możliwa dzięki decyzji mieszkańców, którzy właśnie ten projekt poparli głosując nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim. Podobnie jak w przypadku inwestycji na Miedzyniu.
Powstanie strefa rekreacji na Miedzyniu. Też dzięki budżetowi obywatelskiemu
Tam, również za sprawą głosowania nad BBO, tereny wokół Szkoły Podstawowej nr 35 mają stać się ogólnodostępną strefą rekreacji z nowym wyposażeniem i roślinami. Plany są ambitne. Powstaną tam m.in.:
- 3 zadaszone wiaty ze stanowiskami dla rowerów,
- ogród deszczowy z donic, które będą nawadniane wodą z dachów wiat,
- siłownia plenerowa,
- nowe wyposażenie placu zabaw,
- dosadzenie żywopłotu z grabu rozdzielającego plac zabaw i siłownię.
W kolejnych etapach - jak zapowiada bydgoski magistrat - mogą być też realizowane inne elementy projektu związane z unowocześnieniem monitoringu, nawierzchni, doposażeniem siłowni.