Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przebój na torach. Koleje Śląskie chwalą sukces nowego połączenia

Nowe połączenie Kolei Śląskich między Gliwicami i Rybnikiem okazało się wyjątkowo celnym strzałem. Wprowadzono je - w dni robocze - w czerwcu 2024 r. i od tamtej pory skorzystało z niego ponad 15 tys. pasażerów. Tak wynika z obliczeń przewoźnika. Nowa linia to efekt współpracy kilku samorządów.
Przebój na torach. Koleje Śląskie chwalą sukces nowego połączenia

Autor: Koleje Śląskie

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Kursy Kolei Śląskich z Gliwic do Rybnika wprowadzono wraz z letnią korektą rozkładu jazdy PKP Polskich Linii Kolejowych 10 czerwca 2024 r. Wcześniej przejeżdżały tamtędy tylko weekendowe pociągi, które kursowały na dłuższych trasach.

Ilu pasażerów jeździ pociągami na trasie Gliwice-Rybnik? Koleje Śląskie właśnie to policzyły

Od czerwca KŚ, oprócz połączeń weekendowych, uruchomiły osiem pociągów na dobę (cztery pary) w dni robocze. Od września 2024 r. liczba kursów na tej linii zwiększyła się - obsługuje je 18 pociągów dziennie (dziewięć par). Pociągi zabierają pasażerów nie tylko z Rybnika i Gliwic, ale na tej linii zatrzymują się na stacjach i przystankach pośrednich:

  • Rybnik Paruszowiec,
  • Leszczyny,
  • Knurów,
  • Przyszowice.

Od 10 czerwca z połączeń w dni robocze na linii S17 skorzystało do końca tamtego miesiąca 2,2 tys. pasażerów. W lipcu i w sierpniu pociągi na tej trasie wybrało odpowiednio 3,5 tys. i 3,1 tys. podróżnych.

- Od 1 września między Gliwicami a Rybnikiem kursują nie cztery, jak od czerwca, a aż dziewięć par pociągów. Większa dostępność od razu przełożyła się na wzrost liczby pasażerów - do 6,7 tys. - wylicza rzecznik prasowy Kolei Śląskich Bartłomiej Wnuk.

Najwięcej pasażerów wsiadło na dworcach w Gliwicach i Rybniku, odpowiednio 5,6 tys. i 5,4 tys. Najpopularniejsze okazały się połączenia o godz. 14:21 z Gliwic - 1,7 tys. pasażerów oraz o godz. 15:25 z Rybnika - 1,4 tys. osób.

W jaki sposób Koleje Śląskie liczą pasażerów? Dane te pochodzą z liczników zamontowanych w pojazdach kursujących na trasie, a na sumę składają się wejścia do pociągów na poszczególnych stacjach i przystankach.

W ciągu ostatniego roku, oprócz codziennych połączeń między Gliwicami a Rybnikiem, Koleje Śląskie uruchomiły także linię S9 z Tarnowskich Gór przez Pyrzowice do Częstochowy. Pociągi na linii S9 kursują od grudnia 2023 r. Do końca wakacji z przejazdów skorzystało już ponad 400 tys. pasażerów.

- Podnoszenie standardu podróżowania, poprawa dostępności usług i częstotliwości połączeń to nasze priorytety (...) Dlatego cały czas pracujemy nad tym, aby nasza oferta była jeszcze bardziej atrakcyjna, dzięki nowym trasom czy przywracaniu starych połączeń - deklaruje prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz.

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami jest możliwe dzięki współpracy samorządów: województwa śląskiego, miasta Rybnika oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały udział finansowy w tym przedsięwzięciu. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 r. to ok. 3,5 mln zł.

Koleje Śląskie w 2023 r. przewiozły 22 mln pasażerów - to najlepszy wynik w historii spółki. W 2023 r. wobec 2022 r. wzrosła liczba:

  • obsługiwanych linii kolejowych - z 884 km do 972 km,
  • stacji i przystanków - ze 193 do 226,
  • kursów uruchamianych miesięcznie - z 10 tys. 645 do 13 tys. 388.

Koleje Śląskie należą do samorządu województwa śląskiego. Tabor przewoźnika liczy obecnie 64 pociągi, w tym cztery wynajęte. W efekcie ubiegłorocznych przetargów w perspektywie lat 2025-26 liczba ta ma zwiększyć się o 25-30 nowych pociągów.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama