Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trzy tony pamiątek miłości. Krakowskie kłódki zakochanych. Dokąd trafią?

Wieszano je przez kilkanaście lat. Gdy w związku z remontem kładki ojca Bernatka w Krakowie trzeba było je zdemontować, okazało się, że ważą łącznie... 3 tony! Ale powrócą. Tyle, że nie na balustradę pieszo-rowerowej przeprawy przez Wisłę, lecz na specjalną ławeczkę, która stanie nieopodal. Pomysł na "drugie życie” kłódek zakochanych wybrali mieszkańcy w głosowaniu.
Kłódki zakochanych na kładce w Krakowie.
Kłódki zakochanych na kładce o. Bernatka w Krakowie są już wspomnieniem. Wiadomo, gdzie znajdą nowe miejsce.

Autor: Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Gdy dwa lata temu zapadła decyzja o konieczności wymiany balustrady na kładce ojca Bernatka, na tysiące par padł blady strach. Wcześniej wieszały tu, wzorem mody rozsianej po wielu miastach, kłódki mające symbolizować ich związki i uczucia. Urzędnicy zapewniali wówczas, że nie trafią one do utylizacji. I szukali rozwiązania, pytając o zdanie mieszkańców. Ci zdecydowali: powinna stanąć ławka zakochanych, z wkomponowanymi w nią kłódkami. 

Kłódki z kładki. Studenci projektują ich nowy "dom". Powstanie ławeczka zakochanych

Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa, poinformowała, że opracowaniem projektów ławeczki zakochanych zajmują się studenci II roku architektury Politechniki Krakowskiej w ramach zajęć na uczelni. Postawiono przed nimi zadanie uwzględnienia nie tylko miejsca do siedzenia, ale także elementów przestrzennych, które pozwolą wkomponować zieleń w okolice kładki.

- To romantyczny pomysł, że przy kładce pojawi się ławka, która będzie symbolem tych wszystkich osób, które przez tyle lat dokumentowały tam swoje uczucia przez zawieszenie swojej kłódki - uważa dyrektor ZDM

Według przedstawicieli Politechniki Krakowskiej, zajęcia związane z projektowaniem ławeczki zawierającej kłódki zakochanych cieszą się dużą frekwencją - z tematem tym zmaga się 300 osób pod opieką prof. Marii Żychowskiej. Powstały już szkice pomysłów, które studenci przekształcają w cyfrowe wizualizacje.

Powstaniem ławeczki zajmą się fachowcy z Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Według prezesa tej instytucji Jarosława Gołuszki, specjalnie powołane jury w pierwszym etapie wybierze 50 prac studenckich. Do finału trafi 10 najlepszych projektów - w formie wizualizacji zostaną one zaprezentowane na kładce o. Bernatka. Spośród nich mieszkańcy w głosowaniu wybiorą trzy najlepsze prace, które zostaną nagrodzone finansowo przez MOIIB, a najlepsza trafi do realizacji.

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszenie zwycięskiego projektu powinno nastąpić w okolicach 14 lutego 2025 r. Gotowa ławeczka zostanie ustawiona przy kładce o. Bernatka od strony Podgórza, nieopodal figury smoka romantyka.

Moda na kłódki zakochanych obecna jest w wielu polskich miastach. Tu: w Poznaniu.
autor: Michał Mijalski

Remont balustrady był konieczny. Niektórzy po "odkochaniu się"... wyrywali kłódki razem z siatką

Pierwszy etap remontu kładki o. Bernatka, w ramach którego m.in. usunięto uszkodzoną siatkę balustradową wraz z kłódkami zakochanych i zastąpiono ją pionowymi prętami ze stali nierdzewnej, zakończył się w marcu 2024 r. Sam remont kładki uzasadniano względami bezpieczeństwa, siatki w niektórych miejscach barierek były bowiem dziurawe. Do uszkodzeń przyczyniali się także sami właściciele kłódek, którzy po "odkochaniu się"... wyrywali swoje pamiątki.

 

Kładka ojca Bernatka w Krakowie. źródło: Flickr, CC

Kładka pieszo-rowerowa ojca Bernatka, łącząca Kazimierz z Podgórzem, powstała w 2010 r. w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej konstrukcja składa się ze 145 metrowego stalowego łuku, do którego podwieszono dwa pomosty – jeden dla pieszych i drugi dla rowerzystów. Nazwa przeprawy pochodzi od nazwiska zakonnika Laetusa Bernatka, głównego inicjatora budowy pobliskiego szpitala Bonifratów.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama