Urządzenie umożliwiające całodobowe wypożyczanie i zwrot zbiorów zamontowano przy Filii nr 22 na Nowym Dworze przy ul. Chociebuskiej. Dzięki nowemu rozwiązaniu czytelnicy mogą zamówić tu książki i odebrać je o dogodnej dla nich porze – również w nocy czy w święta.
- Chcemy ułatwić dostęp do naszych zbiorów zwłaszcza tym osobom, które mają ograniczony czas na wizytę w bibliotece w standardowych godzinach otwarcia - tłumaczy Maciej Kozieł, kierownik Działu Promocji i Projektów Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Pierwszy książkomat we Wrocławiu. Jak to działa? Czy można wypożyczyć książkę bez zamawiania?
Przy zamawianiu tytułu online wystarczy wskazać opcję odbioru w książkomacie. Czytelnik otrzyma powiadomienie o zrealizowanym zamówieniu poprzez wiadomość e-mail lub może sprawdzić status zamówienia na swoim koncie bibliotecznym. Zwrot książki jest również bardzo prosty i intuicyjny.
W książkomacie działa też usługa Biblioteka 24 - proponuje tytuły czytelnikom, którzy nie zdecydowali wcześniej, co chcą wypożyczyć. W tym przypadku wybrane książki czekają już w książkomacie i nie trzeba ich wcześniej zamawiać. To pozycje wybrane przez bibliotekarzy z Filii nr 22.
- Żeby skorzystać z usługi, wystarczy przejrzeć w książkomacie listę dostępnych tytułów, wybrać ten, który wpadł nam w oko, zeskanować kartę i już można odebrać książkę - informują bibliotekarze.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu planuje postawienie książkomatów również przy innych filiach.
To jest dramat! Ponad połowa Polaków w ogóle nie czyta książek
A każda inicjatywa popularyzująca czytelnictwo zasługuje na uwagę - w obliczu zatrważających wyników badań dotyczących tej kwestii. Według danych Krajowego Instytutu Mediów działającego przy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki nie przeczytała ponad połowa Polaków! Jak w szczegółach prezentują się wyniki tych badań?
Ani jednej książki (zarówno drukowanej jak i w wersji elektronicznej), nie przeczytało 56 proc. z nas.
Co najmniej jedną książkę przeczytało 44 proc. badanych, w tym:
- 1-2 książki przeczytało 16,4 proc.,
- 3-4 książki – 10 proc.,
- 5 i więcej książek - 17,5 proc. Polaków.
Badanie przeprowadzono wśród osób od 16 roku życia.