Niemal przesądzona jest budowa zachodniego wariantu północnej obwodnicy Olsztyna. Magistrat uważa jednak, że nie zamyka to "dyskusji na temat kolejnych rozwiązań, jakie jeszcze bardziej mogą poprawić drogową sytuację stolicy Warmii i Mazur oraz okolicznych gmin". Właśnie w tej sprawie rozmawiali we wtorek (3 grudnia) samorządowcy razem z drogowcami. Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna, uważa, że najlepszy z punktu widzenia miasta byłby wariant wschodni. Szewczyk dodał jednak, że władze miejskie nie zamierzają bojkotować podjętych już decyzji.
Brak porozumienia lub blokowanie budowy obwodnicy mogłoby skutkować utratą finansowanie i zaniechaniem realizacji tej inwestycji w ogóle. Teraz ważne jest, aby porozumieć się nad kontynuacją prac, dotyczącą układu komunikacyjnego po wschodniej stronie miasta.
– uważa prezydent Olsztyna.
Samorządowcy zgadzają się co do konieczności przygotowania najlepszych rozwiązań po stronie wschodniej. Szczególnie, że realizowane i planowane inwestycje mieszkaniowe nie będą sprzyjać ograniczeniu ruchu indywidualnego.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, z jakimi problemami mierzymy się teraz. Jednym z istotnych kroków jest opracowanie nowych połączeń między Gminą Dywity i Miastem Olsztyn, aby mieszkańcy mieli alternatywę i nie korzystali jedynie z alei Wojska Polskiego i ul. Jagiellońskiej, czyli dwóch głównych dróg łączących nasze tereny. Mam tu na myśli m.in. drogę Wadąg-Zalbki-ul. Wiosenna-Zientary-Malewskiej i dalej do planowanego tunelu i węzła obwodnicy, czy drogi Redykajny-Hozjusza lub Redykajny-Nowobałtycka. Być może uda nam się wypracować także inne rozwiązania.
– mówi niedawno wybrana na stanowisko wójta Dywit Agnieszka Sakowska-Hrywniak.
Teraz samorząd Olsztyna przedstawi propozycję własnych rozwiązań, jakie mogłyby poprawić sytuację komunikacyjną. Jednym z elementów jest już realizowane połączenie ul. Zientary-Malewskiej z węzłem Wschód na południowej obwodnicy miasta. - Jednocześnie gmina Dywity ma poinformować o już zrealizowanych lub planowanych działaniach związanych z układem drogowym na własnym terenie - czytamy na stronie internetowej olsztyńskiego ratusza. W przyszłości ma dojść do kolejnych spotkań samorządowców. Możliwe jest też utworzenie zespołu roboczego w tej sprawie.