Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na sygnale. Nowe karetki w białostockim pogotowiu

Ponad pół miliona zł za jeden pojazd. To nie są tanie rzeczy... Ale z pewnością potrzebne! Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku wzbogaciła się o 10 nowych ambulansów. Zapłaciła za to 5,6 mln zł. Karetki już zostały doposażane i wyruszyły na pomoc potencjalnie ponad 700 tysiącom pacjentów, którzy podlegają pod białostocką placówkę.
Na sygnale. Nowe karetki w białostockim pogotowiu
Nowe ambulanse już służą pacjentom na Podlasiu.

Autor: Andrzej Rembowski, Pixabay.com

Źródło: pełne prawa - licencja Creative Commons

Pogotowie ratunkowe w Białymstoku jest jedną z trzech takich stacji w województwie podlaskim. Swoją opieką obejmuje ponad 720 tys. mieszkańców z kilku powiatów województwa. 

Nowe karetki białostockiego pogotowia wyposażone w niezbędny sprzęt

Rocznie ekipy pogotowia wyjeżdżają do pacjentów ok. 45-50 tys. razy. To daje ok. 140-150 interwencji dziennie.

W systemie ratownictwa w Białymstoku jest 28 zespołów ratownictwa medycznego, 36 ambulansów (jest rezerwa), karetka neonatologiczna i karetki transportowe - informował PAP wicedyrektor WSPR dr Mirosław Rybałtowski. W ostatnim czasie pogotowiu przybyła m.in. karetka w Hajnówce. 

Nowe ambulanse na bazie samochodów Renault Master są wyposażone m.in. w nosze, transporter do noszy i krzesło kardiologiczne oraz defibrylatory, respiratory, pompy infuzyjne i leki

Wiadomo już, dokąd trafiły nowe karetki pogotowia

W ostatnich pięciu latach stacja pogotowia w Białymstoku kupiła 34 nowe ambulanse. Za każdym razem zastępują one najbardziej wysłużony tabor, aby najstarsze karetki nie miały więcej niż 5 lat i powyżej 200 tys. km przebiegu. Po ostatniej wymianie aut karetek średni wiek ambulansu w stacji będzie wynosił 3 lata. Sukcesywna wymiana samochodów jest niezbędna, aby sprawny i bezpieczny transport służył zespołom ratownictwa do wykonywania codziennych wezwań do pacjentów.

- Dbamy o to, żeby nasi ratownicy bezpiecznie i pewnie dojechali do pacjenta w sytuacji zagrożenia życia, ale też bezpiecznie z tym pacjentem dojechali do szpitala - zapewnia wicedyrektor WSPR w Białymstoku dr Mirosław Rybałtowski.

Dokąd trafiły nowe karetki? Tam, gdzie są najbardziej potrzebne, bo dotychczasowy sprzęt jest już mocno wyeksploatowany. Są wykorzystywane w: 

  • Białymstoku, 
  • Jeżewie Starym, 
  • Dąbrowie Białostockiej. 

Dyrektor WSPR Bogdan Kalicki poinformował, że najważniejszy w pogotowiu jest personel medyczny - a tu wciąż brakuje lekarzy. Co, którzy są, muszą mieć dobry, pewny sprzęt, aby bezpiecznie wykonywać swoją pracę. A głównym sprzętem są właśnie ambulanse.

Białostocka Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego rozpoczęła budowę podstacji w Łapach. To jedno z miejsc stacjonowania karetek i ich załóg. Na swoim terenie działania pogotowie ma ok. 20 takich miejsc, z których większość jest wynajmowana. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama