Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Karty dla seniorów i rodzin coraz popularniejsze. Spore zniżki w regionie

Funkcjonują od dekady i co roku zyskują coraz więcej nowych posiadaczy. Pomysł samorządowców z województwa zachodniopomorskiego był prosty: dzięki współpracy z wieloma instytucjami i firmami w regionie właściciele tych specyficznych dokumentów będą mogli korzystać ze zniżek. Tak powstały Zachodniopomorska Karta Seniora oraz Zachodniopomorska Karta Rodziny. W 2024 r. wydano ponad 7,5 tys. nowych kart.
Marszałek Olgierd Geblewicz pokazuje Zachodniopomorską Kartę Rodziny.
Do korzystania z kart zachęca zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Autor: UMWZ

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Jak przypominają zachodniopomorscy urzędnicy, dokumenty uprawniają do zakupu tańszych biletów do kina, teatru, opery, instytucji kultury, a także do korzystania ze zniżek w hotelach, lokalach gastronomicznych czy rabatów na zakup sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego. 

- Dzięki zaangażowaniu samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm udało się stworzyć ciekawą ofertą dla naszych seniorów i dużych rodzin. Warto z niej skorzystać - zachęca marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zachodniopomorska Karta Seniora i Zachodniopomorska Karta Rodziny dostępne są od 10 lat. Do tej pory urząd marszałkowski wydał w sumie 55 461 kart, w tym 18 637 kart dla wielodzietnych rodzin i 36 824 karty dla seniorów. Pomysł cieszy się rosnącą popularnością, czego dowodzi fakt, że w 2024 r. wydano 7 504 nowych kart. To o 976 kart więcej niż w roku 2023.

Dzięki kartom tańsze bilety. Samorząd współpracuje z ponad 200 podmiotami

Program funkcjonuje dzięki współpracy z ponad 200 instytucjami i firmami. Karty uprawniają m.in. do zakupu tańszych biletów wstępu do kina, teatru (np. Teatru Polskiego w Szczecinie), opery (Opery na Zamku), instytucji kultury (np. Muzeum Narodowego w Szczecinie), a także do korzystania ze zniżek w hotelach i lokalach gastronomicznych. Są też partnerzy spoza regionu, głównie przedstawiciele branży turystycznej. 

- Cieszymy się z każdej wydanej karty, bo to oznacza, że ich posiadacze chcą aktywnie spędzać czas, korzystając z oferty kulturalnej, edukacyjnej, rekreacyjnej i społecznej.  Zachęcamy mieszkańców województwa do składania wniosków w miejscu zamieszkania, a potencjalnych partnerów do dołączenia do naszego programu. To korzyść obopólna - mówi wicemarszałek Anna Bańkowska.

Jak zdobyć karty dla seniorów i rodzin? Komu przysługują?

Jak informują urzędnicy, przyznanie karty następuje na podstawie wniosku złożonego w jednostce organizacyjnej samorządu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, np. w urzędzie gminy lub miasta lub w ośrodku pomocy społecznej. Mieszkańcy Szczecina i Koszalina mogą składać wnioski o wydanie zachodniopomorskich kart za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (Szczecin) lub Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Koszalinie.

Wnioski rozpatrywane są w terminie 30 dni od daty jego złożenia. Zachodniopomorska Karta Seniora oraz Karta Rodziny są ważne wraz z dowodem osobistym. Dokumenty wydawane są bezterminowo i bezpłatnie.

Zachodniopomorska Karta Seniora uprawnia do korzystania ze zniżek od 60. roku życia. Z kolei Zachodniopomorską Kartę Rodziny mogą otrzymać rodzice z minimum dwojgiem dzieci w wieku do 18. roku życia lub 26. roku życia w przypadku kontynuowania nauki, bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub dzieci, które otrzymały stypendia naukowe. Karty dostępne są też dla rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

Źródło: wzp.pl
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama