Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Powiercą pod Łodzią! Miasto poszuka wód geotermalnych

To plan ryzykowny, kosztowny i czasochłonny. Ale władze Łodzi uznały, że warto spróbować. Podpisały list intencyjny z miejskim dostawcą ciepła, czyli Veolią, a także z firmą Innargi w sprawie poszukiwania i wykorzystania wód geotermalnych. Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, w przyszłości znaczną część łódzkich mieszkań ogrzewać będzie energia wydobyta spod ziemi.
Powiercą pod Łodzią! Miasto poszuka wód geotermalnych
Czy pod Łodzią jest skarb w postaci źródeł geotermalnych?

Autor: Urząd Miasta Łodzi

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Wody geotermalne pod Łodzią pozwolą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza?

Łódź znajduje się na obszarze o dobrych parametrach cieplnych, ale żeby to potwierdzić, miasto potrzebuje partnera, który to sprawdzi, a później znajdzie sposoby, żeby wydobyć ciepło z ziemi i dostarczyć do mieszkań, wykorzystując istniejącą sieć ciepłowniczą. Według szacunkowych obliczeń, wody geotermalne mogłyby zapewnić energię o mocy 200 Megawatów, czyli tyle, ile wynosi 1/8 mocy cieplnej dwóch łódzkich elektrociepłowni.

- Szukamy źródeł ciepła związanych z energią odnawialną, a Veolia jest miejskim dostawcą ciepła, więc współpraca daje nam szansę na poszukiwanie kolejnego, alternatywnego źródła ciepła. Nie bez znaczenia jest też nadzieja poprawy czystości powietrza i dążenie do neutralności klimatycznej - argumentuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

List intencyjny podpisano podczas odbywającej się w Łodzi konferencji geotermalnej poświęconej rozwijaniu zastosowań ciepłownictwa geotermalnego jako elementu dekarbonizacji dużych systemów ciepłowniczych, takich jak Łódź i wykorzystaniu wód podziemnych do ogrzewania.

Kiedy wody geotermalne zasilą łódzką sieć ciepłowniczą? Nie wiadomo

Naukowcy, specjaliści w zakresie geologii i energetyki zaprezentowali analizy potencjału Łodzi i regionu przy wykorzystaniu energii geotermalnej w łódzkiej sieci ciepłowniczej. Szacuje się, że źródła geotermalne pod miastem mogą dostarczyć moc cieplną rzędu 200 MW. Łódzki system ciepłowniczy (dwie elektrociepłownie EC3 i EC4) mają moc cieplną na poziomie 1600 MW, a więc jeśli oczekiwania partnerów porozumienia się sprawdzą, za kilka lat jedna ósma ciepła w Łodzi mogłaby pochodzić ze źródeł geotermalnych.

Na terenie miasta wykonane zostaną odwierty, żeby sprawdzić na jakiej głębokości znajdują się złoża wód geotermalnych, jakie mają zasoby i wydajność. W kolejnym etapie nastąpi ocena potencjału geotermalnego dla łódzkiego systemu ciepłowniczego.

- Naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom czystego, stabilnego ciepła, które jest odporne na zmienność rynków energetycznych. Geotermia to kolejny projekt, jaki chcemy realizować z miastem Łódź w zakresie ciepła systemowego i wyzwań środowiskowych stawianych zarówno przed branżą energetyczną, jak i samorządami - mówi Luiz Hanania, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Ryzykowna gra. Poszukiwanie wód geotermalnych jest bardzo kosztowne

Najnowsze technologie stosowane na świecie pozwalają już na wykorzystywanie ciepła zgromadzonego na dużych głębokościach pod powierzchnią Ziemi. Odwierty mogą sięgać nawet kilku kilometrów, a systemy izolacyjne pozwalają na minimalizację strat ciepła wody wydobywanej na powierzchnię.

Co symptomatyczne, uczestnicy łódzkiej konferencji nie mówią na razie o korzyściach dla odbiorców ciepła, a raczej o zysku w postaci wzmocnienia miksu energetycznego i dekarbonizacji w produkcji energii cieplnej. Związane jest to z ogromnymi kosztami wykonywania odwiertów, ryzykiem uzyskania właściwych parametrów złóż geotermalnych, a nawet zapewnienia właściwej jakości wody powierzchniowej używanej w systemie. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama