Najpierw podajmy konkretną kwotę: to 5,6 mln zł. Dotacja z UE będzie przeznaczona na dalszy rozwój współpracy Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin, które tworzą Stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny. Oprócz stolicy Podlasia to:
- Choroszcz,
- Czarna Białostocka,
- Dobrzyniewo Duże,
- Juchnowiec Kościelny,
- Łapy,
- Supraśl,
- Turośń Kościelna,
- Wasilków,
- Zabłudów.
Prezes zarządu BOF, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że obszar funkcjonalny służy rozwiązywaniu różnych problemów BOF oraz współpracy samorządów. Przypomniał, że BOF na lata 2021-2027 otrzymał z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego ponad 120 mln euro.
Na co przeznaczone będą pieniądze z dotacji dla Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego?
Wartość projektu "Współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju BOF", który ma być realizowany do 2029 roku, wynosi 6,6 mln zł. Ok. 900 tys. to wkład własny samorządów, a pozostałe środki pochodzą z UE.
W ramach projektu ma być przygotowana i wdrażana strategia rozwoju BOF do 2030 r. oraz inne dokumenty: plan zrównoważonej mobilności miejskiej, działania edukacyjne zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców czy przygotowanie gmin do wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
- Przed nami kolejne wyzwania. Powstaje nowa gmina - przypomniał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Chodzi o wyłonienie 1 stycznia 2025 r. z gminy Supraśl na terenie BOF nowej gminy Grabówka. Prezydent Białegostoku dodał, że dla BOF oznaczać to będzie "dużo pracy".