Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dwie kadencje i koniec. Samorządowcy apelują do rządu o zmianę przepisów

Śląski Związek Gmin i Powiatów zaapelował do rządu o jak najszybsze zniesienie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Podczas piątkowej (6 grudnia) sesji w Raciborzu samorządowcy podkreślili, że w tej sprawie należy zaufać wyborcom.
Wybory
Zdj. ilustracyjne

Autor: Urząd Miasta Olsztyna

Źródło: materiały prasowe

W przyjętym stanowisku ŚZGiP ocenił, że decyzja dotycząca wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta powinna pozostawać wyłącznie w gestii wyborców. 

Warto zaufać wyborcom. Ostatnie wybory samorządowe pokazały, że nie trzeba wspierać samorządności regulacjami ustawowymi. W 40 proc. gmin na terenie całego kraju doszło w demokratycznych wyborach do zmian na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów.

- powiedział wójt Pilchowic Maciej Gogulla, który jest także zastępcą przewodniczącego ŚZGiP.

W opinii ŚZGiP dwukadencyjność zniechęca do korzystania z biernego prawa wyborczego. Jako przykład negatywnych efektów dwukadencyjności podano, że podczas wyborów samorządowych w 2024 r. w ponad 400 gminach o stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta ubiegał się tylko jeden kandydat.

Wśród innych powodów wpływających na nieatrakcyjność stanowiska wójta, burmistrza i prezydenta ŚZGiP wymienił m.in. wynagrodzenia nieadekwatnie niskie względem podobnych stanowisk w spółkach publicznych oraz w sektorze prywatnym.

W stanowisku ŚZGiP wskazał, że przepisy dot. dwukadencyjności prowadzą do usunięcia ze stanowisk wielu osób, których doświadczenie jest istotne w przypadku sytuacji kryzysowymi, takich jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie. To - w ocenie samorządowców - prowadzi do osłabienia lokalnego bezpieczeństwa i "stoi w sprzeczności z polską racją stanu". - ŚZGiP apeluje o jak najszybsze zniesienie dwukadencyjności w samorządach i powrót do rozwiązań, które ostateczną decyzję w sprawie wyboru włodarza danej gminy pozostawią w rękach mieszkańców, a nie polityków - napisał w stanowisku ŚZGiP.

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast została wprowadzona w 2018 r. i obowiązuje od przeprowadzonych w tym samym roku wyborów. Wprowadzona wówczas nowelizacja Kodeksu wyborczego wydłużyła także kadencję samorządów z czterech do pięciu lat.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama