Beata Pietryczuk z biura prasowego lubelskiego ratusza poinformowała PAP, że we wtorek (3 grudnia) zajętych było 188 spośród 262 miejsc w schroniskach, ogrzewalniach, noclegowni i domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Według danych ratusza, w ogrzewalniach dla bezdomnych mężczyzn wolnych było osiem wolnych miejsc, a w noclegowni – dwa miejsca.
W ostatnim czasie obserwujemy nieznaczny wzrost obłożenia w placówkach udzielających schronienia dla osób pozostających w kryzysie bezdomności.
– przekazała Pietryczuk.
Jak podała urzędniczka, takie osoby mogą ogrzać się, spożyć ciepły posiłek, umyć się i skorzystać z pomocy przedmedycznej w dziennym ośrodku. Placówka dysponuje 30 miejscami, ale istnieje możliwość zwiększenia ich liczby. W Lublinie działają także kuchnie społeczne zapewniające gorący posiłek potrzebującym.
Rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej Robert Gogola poinformował, że od 1 listopada do 6 grudnia 2024 r. strażnicy otrzymali 102 zgłoszenia od mieszkańców i dyżurnych monitoringu o osobach bezdomnych, które najczęściej chronią się przed chłodem w opuszczonych budynkach, komórkach, przybudówkach, piwnicach, altanach i zsypach lub przebywają na klatkach schodowych i ławkach.
Przebywanie w takich miejscach szczególnie przy mocno minusowych temperaturach jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może łatwo dojść do wychłodzenia organizmu, a co za tym idzie - istnieje zagrożenie zdrowia i życia.
– powiedział Gogola.
Rzecznik lubelskiej SM zaznaczył, że strażnicy cały rok kontrolują miejsca, gdzie osoby bezdomne przebywają lub mogą przebywać, a swoje działania intensyfikują zimą.
Na co dzień współpracujemy z MOPR, wspólnie prowadzimy kontrole, rozmawiamy z osobami bezdomnymi, informujemy, gdzie mogą uzyskać pomoc, proponujemy przewiezienie do schronisk albo do noclegowni. W większości przypadków odmawiają.
– przyznał Gogola i dodał, że strażnicy współpracują także z organizacjami pomocowymi, rozwożą herbatę i koce.
Straż Miejska apeluje, żeby w przypadku zauważenia osoby bezdomnej w miejscu nieogrzewanym zadzwonić do dyżurnego pod numerem telefonu 986.
Przebywanie w takich miejscach może być niebezpieczne. Dzięki szybkiej reakcji jesteśmy w stanie uratować zdrowie, a nawet życie.
– podkreślił Gogola.
Tegoroczna dotacja Miasta Lublin dla placówek udzielających wsparcia i schronienia osobom bezdomnym wyniosła ponad 2,7 mln zł.