Takie spotkanie wigilijne organizowane jest po raz 11. przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundację Rodziny Czarneckich oraz Zespół Szkół Katolickich w Białymstoku przy pomocy darczyńców. Odbędzie się we wtorek o godz. 13 w zespole szkół. Przygotowanych będzie ok. 500 miejsc.
Wigilijne spotkanie Caritas w Białymstoku. "Żeby dać ludziom nadzieję"
Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Andrzej Ratkiewicz na wigilię zaprasza osoby samotne, ubogie, potrzebujące i bezdomne, ale może przyjść każdy. Ksiądz opowiedział na niedawnej konferencji prasowej o rozmowie z jednym uczestników, który w ostatnich dniach przez telefon powiedział mu, że czeka na to spotkanie przez cały rok, ponieważ jest samotny, nie ma z kim rozmawiać. A gdy w święta może podzielić się opłatkiem, a tu czuje się we wspólnocie.
- Kiedy słyszy się takie słowa, to faktycznie uświadamiamy sobie, że warto to robić. (...) Na świat przychodzi Bóg i ten Bóg przychodzi do człowieka, żeby nie był samotny i żeby dać ludziom nadzieję. I my tym ludziom chcemy dać nadzieję, że nie są sami, że myślimy o nich - mówi ks. Andrzej Ratkiewicz.
Fundacja Rodziny Czarneckich odpowiada za przygotowanie potraw, a także świąteczne paczki żywnościowe. Na świątecznych stołach znajdą się tradycyjne potrawy m.in. sałatka śledziowa, ryba smażona, łazanki czy barszcz. Łącznie przygotowanych zostanie ok. 3,5 tony jedzenia. W przygotowaniach pomagają wolontariusze, których będzie można też spotkać podczas wigilii.
- Każda z przybyłych osób otrzyma też od nas prezent - paczkę żywnościową z produktami spożywczymi z długim terminem przydatności do spożycia - zdradza Dominika Czarnecka z fundacji.
Salę gimnastyczną na przyjście gości przygotują uczniowie zespołu szkół, oni także byli odpowiedzialni za przygotowanie stroików i ozdób świątecznych, które znajdą się na stołach.
- Chcemy stać się Betlejem, miejscem, może w pewnym sensie stajenką dla ubogich i potrzebujących, którzy tutaj chociaż przez chwilę znajdą dom - zapowiada dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Honorata Kozłowska.
W przygotowania zaangażowani są wszyscy uczniowie, część pomoże w znoszeniu stołów i krzeseł, inni przygotowali stroiki, a to wszystko - jak podkreśla dyrektor szkoły - "żebyśmy ćwiczyli nasze serca, naszą wrażliwość na obecność tych naszych gości".
Partnerami wydarzenia są województwo podlaskie oraz miasto Białystok, a także duże przedsiębiorstwa i lokalne firmy. Białostockie spotkanie to jedno z 90, jakie w polskich miastach organizuje Caritas.