Pracownia RTG odgrywa kluczową rolę w diagnostyce pacjentów, szczególnie w poradni chirurgicznej, ortopedycznej i pulmonologicznej. To właśnie w tych specjalizacjach obrazowanie jest nieodzownym elementem w procesie diagnozowania urazów, wymagających szybkiej interwencji chirurgicznej, schorzeń układu kostno-stawowego, chorób płuc oraz monitorowania przebiegu leczenia.
Pracownia RTG z nowoczesnym sprzętem. Liczba badań może wzrosnąć nawet o połowę
Z pracowni skorzystają również seniorzy, dla których diagnostyka obrazowa jest kluczowa w monitorowaniu stanów przewlekłych, ale także osoby aktywne fizycznie i sportowcy, narażeni na urazy przeciążeniowe oraz kontuzje.
Nowoczesny aparat RTG umożliwia uzyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, co znacząco ułatwia lekarzom podejmowanie decyzji klinicznych. Dodatkowym atutem urządzenia jest ograniczenie dawki promieniowania, co czyni badanie bezpieczniejszym, także w przypadku pacjentów wymagających regularnych kontroli. Szacuje się, że dzięki tej inwestycji liczba wykonywanych badań obrazowych wzrośnie rocznie nawet o 50 proc.
- Modernizacja pracowni RTG to kolejny etap unowocześniania naszej placówki. Nowoczesny sprzęt pozwala nam na podniesienie jakości diagnostyki, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność leczenia. Diagnostyka obrazowa jest niezbędnym elementem leczenia w naszych poradniach, to jest w pulmonologii, chirurgii i ortopedii, gdzie precyzyjne obrazowanie ma kluczowe znaczenie dla oceny chorób płuc, urazów i planowania dalszych etapów terapii - podkreśla Krzysztof Bałata, dyrektor Podkarpackiego Centrum Medycznego.
Podkarpackie Centrum Medyczne, zlokalizowane w centrum Rzeszowa przy ul. Plac Dworcowy 2, oferuje szeroki zakres usług medycznych, w tym podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, rehabilitację oraz medycynę pracy. Placówka w 2023 r. udzieliła 30 tys. porad w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Podkarpacki samorząd z dużą dotacją dla centrum medycznego. Co zyskają pacjenci?
Województwo podkarpackie w ramach projektu „Zakup aparatów i sprzętu medycznego” przekazało dla PCM dotację celową w łącznej wysokości ponad 1,5 mln zł. Nie tylko na pracownię RTG.
- Cieszę się, że zakupiony sprzęt nie tylko zwiększy bezpieczeństwo pracy, ale również umożliwi uzyskiwanie bardziej precyzyjnych wyników w krótszym czasie - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa podkarpackiego.
Poradnia ginekologiczna wzbogaciła się o nowoczesny aparat USG, który umożliwia szybsze i dokładniejsze wykonywanie badań diagnostycznych. Dzięki temu znacząco skróci się czas oczekiwania na wyniki, co pozwoli zmniejszyć kolejki. W poradni okulistycznej zainstalowano zaawansowane urządzenia, takie jak perymetr komputerowy automatyczny, autorefraktokeratometr czy oftalmoskop bezprzewodowy. Poradnia ortopedii i traumatologii została wyposażona w nowoczesny stół zabiegowo-chirurgiczny, a w gabinecie fizjoterapii pojawiło się urządzenie do drenażu limfatycznego, które wspomaga rehabilitację pourazową oraz leczenie przewlekłych schorzeń.