Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przydomowe kompostowniki dla mieszkańców. Gminy kupują, województwo dopłaci

Jak zmniejszyć ilość odpadów komunalnych? Najlepiej zrobić to już na początkowym etapie - pomyśleli samorządowcy z Małopolski i już w zeszłym roku uruchomili program finansowego wsparcia gmin, które kupują przydomowe kompostowniki dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Teraz ruszył kolejny nabór wniosków o takie dotacje.
Kompostowniki w ogródku.
Przydomowy kompostownik to łatwy i pożyteczny sposób pozbywania się biodegradowalnych odpadów.

Autor: Pixabay

Źródło: pełne prawa - licencja Creative Commons

Na sfinansowanie projektu polegającego na zakupie przez gminy kompostowników dla mieszkańców przeznaczono 2 mln zł.

- Samorządy gminne coraz częściej stają przed wyzwaniem, jakim jest uzyskanie odpowiednich poziomów ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Program zapoczątkowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego w 2024 roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem gmin. W tym roku kontynuujemy działania, wiedząc że realizacja wpłynie na zwiększenie udziału zagospodarowania odpadów komunalnych u źródła, czyli już w gospodarstwach domowych. W efekcie przyczyni się to do wzrostu poziomu recyklingu na obszarze gmin - mówi małopolski wicemarszałek Ryszard Pagacz.

Kompostowniki dla mieszkańców Małopolski. Ile wyniosą dotacje dla gmin?

Przydomowe kompostowniki to najbardziej efektywna i najtańsza forma zagospodarowania odpadów biodegradowalnych. Zgodnie z przepisami samorządy gminne są zobowiązane do recyklingu zebranych na swoim terenie odpadów komunalnych do co najmniej 55 proc. całkowitej ich wagi. Do 2035 roku poziom ten powinien osiągnąć nawet 65 proc.

Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o pomoc są gminy z terenu województwa małopolskiego. Gminy zainteresowane udziałem mogą składać wnioski do 14 lutego 2025 r. Wysokość wparcia finansowego zależy od udziału budynków jednorodzinnych w stosunku do wszystkich zamieszkanych gospodarstw domowych, zlokalizowanych na terenie gminy i wynosi:

  • powyżej 90 proc. udziału budynków jednorodzinnych - do 33 tys. zł, 
  • do 90 proc. udziału budynków jednorodzinnych - do 25 tys. zł

Zgodnie z założeniami programu kompostowniki powinny być zakupione i rozdysponowane wśród mieszkańców najpóźniej do 14 listopada 2025 r.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, malopolska.pl
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama