Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czym oddychają wrocławianie? Sprawdzą to naukowcy

To, czym oddychamy, ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia - dziś, ale i w perspektywie wielu kolejnych lat życia. Jakość powietrza w polskich miastach, mówiąc bardzo oględnie, pozostawia wiele do życzenia. Jak wygląda ona w stolicy Dolnego Śląska? Sprawdzą to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego. Pomogą im ochotnicy.
Panorama Wrocławia i twarz mężczyzny z chusteczką.
Jak oddycha się we Wrocławiu? Sprawdzą to naukowcy z pomocą ochotników.

Autor: Getty Image, Pixabay

Źródło: prawa ograniczone - umowa autorska

Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego planują to przedsięwzięcie ze sporym wyprzedzeniem. Badania ruszą bowiem dopiero jesienią.

Rzecznik uczelni Małgorzata Moczulska poinformowała w przesłanym, że prof. Joanna Kamińska, kierująca Katedrą Zastosowań Matematyki na UPWr, wspólnie z prof. Janem Kazakiem i dr. Grzegorzem Chrobakiem z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu będą badać powietrze, jakim oddychają wrocławianie.

Projekt oparto na wynikach badania zrealizowanego w 2022 r., podczas którego prof. Kamińska, prof. Kazak i doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr Tomasz Turek sprawdzali jakość powietrza w różnych lokalizacjach w mieście - osobiście podczas jazdy na rowerach na uczelnię i z uczelni.

- Uzyskane wtedy wyniki stały się dla nas podstawą do napisania projektu, na który udało nam się zdobyć blisko 620 tys. zł. Dzięki tym funduszom kupimy specjalistyczne urządzenia pomiarowe, zrekrutujemy ochotników, którzy będą z tymi urządzeniami żyli - zapowiada prof. Joanna Kamińska.

Czym oddychają wrocławianie? Oto jak będą wyglądały badania powietrza

Badań będzie ponad 200, jeden cykl badawczy będzie trwał tydzień, a urządzeń - nieco większych od smartfona - będzie osiem.

Co tydzień kolejna grupa ochotników dostanie urządzenie monitorujące jakość powietrza, którym oddychają w domu, w drodze do pracy i szkoły, w samochodzie, w komunikacji miejskiej, na ulicy. Urządzenie będzie odnotowywać także parametry meteorologiczne takie jak np. wilgotność, temperatura i ciśnienie atmosferyczne. 

Dodatkowo pozyskane dane zostaną sprzęgnięte z pomiarami globalnymi dokonywanymi w interwale godzinowym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej takimi jak: prędkość wiatru istotna dla przewietrzania miasta czy opad wpływający na decyzję o wyborze środka transportu.

- W ten sposób dowiemy się, czy powietrze, jakim oddychamy w mieszkaniu, własnym aucie czy autobusie, różni się od tego, jakim oddychamy na ulicy. Poznamy też miejsca, gdzie warto spędzać czas i te, których należy unikać - mówi prof. Joanna Kamińska.

Rekrutacja ochotników do badania ruszy po wakacjach.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama