Jak poinformowała Lucyna Gbiorczyk z leszczyńskiego urzędu, zarządzenie prezydenta jest wyrazem szacunku dla tradycji i dla tych, którzy chcą ten wyjątkowy dzień spędzać z najbliższymi. Wskazała, że wiele osób musi pokonać setki kilometrów, aby dotrzeć do rodziny i wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu.
- Wigilia Świąt Bożego Narodzenia ma w Polsce szczególne znaczenie - to dzień rodzinny, pełen bliskości i jedności. Wspólne łamanie się opłatkiem, kolędowanie i dwanaście tradycyjnych potraw są symbolami naszej kultury. (...) To dzień na pielęgnowanie i wzmacnianie rodzinnych więzi, a czas, jaki wtedy możemy sobie poświęcić, jest najcenniejszym prezentem - podkreślił prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki, który podjął decyzję o wolnym dla swoich podwładnych.
W Lesznie Wigilia dniem wolnym dla urzędników. Kim jest autor tej decyzji?
Można powiedzieć, że pracownicy leszczyńskiego magistratu mają szczęście do szefa. To miasto wprowadziło w lipcu 2024 r. - jako pierwsze w Polsce - 35-godzinny dzień pracy dla urzędników ratusza. Później w jego ślady poszedł Włocławek, ale to nadal na mapie samorządów rozwiązanie pionierskie, niestandardowe.
Grzegorz Rusiecki został wybrany na stanowisko prezydenta Leszna w kwietniu 2024 r., uzyskując w pierwszej turze poparcie 53,7 proc. głosów. Wcześniej, od 2019 r., dwukrotnie zasiadał w ławach sejmowych, poprzednio sprawował również funkcje wiceprezydenta Leszna i wicestarosty powiatu leszczyńskiego. Niegdyś politycznie związany z lewicą, od 7 lat jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Ma 41 lat, z wykształcenia jest prawnikiem.
Parlament: Wigilia dniem wolnym, ale dopiero od 2025 r.
W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. W pierwotnej wersji projekt - złożony przez posłów Lewicy - przewidywał, że wolny od pracy 24 grudnia miałby być wprowadzony już w tym roku. Posłowie zdecydowali jednak, że Wigilia będzie wolna od 2025 r., przyjmując też zapis o dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu.
Senackie komisje gospodarki narodowej oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej jednogłośnie poparły ustawę ustanawiającą 24 grudnia dniem wolnym od pracy od 2025 r. Wcześniej odrzuciły poprawki Magdaleny Biejat, która chciała m.in., by Wigilia była dniem wolnym już w tym roku. Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.