Ustawa przyjęta przez parlament leży na biurku prezydenta, lecz ten ma wątpliwości. Andrzej Duda zaznaczał niedawno, że jest zwolennikiem tego, by Wigilia była dniem wolnym od pracy, ale - jak dodał - w ostatecznej wersji uchwalonych przepisów doszło do istotnych zmian w stosunku do początkowego projektu. Chodzi o to, że w zamian za wolne 24 grudnia parlamentarzyści zdecydowali, by aż trzy niedziele poprzedzające święto były dniami pracującymi.
Wigilia wolna od pracy w niektórych urzędach. "Prezent" od przełożonych
Nie czekając na wprowadzenie w życie ustawy o wolnej Wigilii niektóre samorządy decyzją swoich władz już w tym roku dały urzędnikom wolne w ten dzień. Samorządowcy korzystają przy tym z różnych rozwiązań prawnych.
W Olsztynie i Lesznie pracownicy urzędów miast będą mieli wolną Wigilię na mocy zarządzeń wydanych przez prezydentów tych miast. To oznacza, że nie będą musieli tego dnia odpracowywać.
- Wigilia to dzień na pielęgnowanie i wzmacnianie rodzinnych więzi, a czas, jaki wtedy możemy sobie poświęcić, jest najcenniejszym prezentem - argumentował swoją decyzję prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Takim to dobrze! Urzędnicy w Lesznie z prezentem pod choinkę od szefa
Wolna Wigilia w urzędach. Co z interesantami? "Nie pamiętam, by w tym dniu przyszedł do mnie ktoś załatwiać sprawę"
Z kolei w ocenie prezydenta Olsztyna zamknięcie urzędu 24 grudnia nie spowoduje utrudnień dla mieszkańców, bo w przedświąteczny poniedziałek urząd będzie dla zainteresowanych otwarty do godz. 18.
- Z doświadczenia wiemy, że w Wigilię niewiele osób odwiedza ratusz, by załatwić urzędowe sprawy, stąd ten wolny dzień dla urzędników nie powinien być odczuwalny przez mieszkańców. W naszej tradycji Wigilia Bożego Narodzenia jest szczególnym dniem, dlatego chcemy, aby także pracownicy ratusza, którzy na co dzień obsługują setki interesantów, mogli spędzić ten czas w rodzinnym gronie - mówi w rozmowie z PAP prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.
O niewielkim ruchu w urzędzie 24 grudnia mówi też jedna z pracownic olsztyńskiego magistratu.
- Od lat pracowałam w Wigilię i nie pamiętam, by w tym dniu przyszedł do mnie ktoś załatwiać sprawę. Siedziałam w tym dniu w pracy jak na szpilkach i myślałam tylko o tym, kiedy wyjdę do domu - opowiada PAP urzędniczka ratusza w Olsztynie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wigilia wolna już w tym roku. Ale tylko dla urzędników. Prezydent zdecydował
Wolną Wigilię będą mieli także pracownicy Urzędu Miejskiego w Turku. W tym mieście urzędnicy nie dostali jednak "prezentu" od przełożonych, tylko odpracowali ten dzień wcześniej, w sobotę 7 grudnia. Także mniejsze samorządy w Wielkopolsce, np. Ślesin i Krzymów, wprowadziły wolne w Wigilię, ale w tam odpracowano ten dzień 14 grudnia. 24 grudnia do pracy nie pójdą także urzędnicy z Goliny, Grodźca, Wilczyna w powiecie konińskim.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. W pierwotnej wersji projekt - złożony przez posłów Lewicy - przewidywał, że wolny od pracy 24 grudnia miałby być wprowadzony już w tym roku. Posłowie zdecydowali jednak, że Wigilia będzie wolna od 2025 roku, przyjmując też zapis o dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu. Ustawa czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.
Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.