Do 3,5 mln zł pożyczki na termomodernizację budynków wielorodzinnych mogą dostać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe czy samorządy w Podlaskiem; rozpoczął się nabór wniosków. Na ten cel przewidziano 121 mln zł z UE.
Pożyczki na termomodernizację budynków wielorodzinnych na Podlasiu. Gdzie składać wnioski? Jakie oprocentowanie?
Wnioski można składać do Banku Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz do Lubelskiej Fundacji Rozwoju, które są pośrednikami finansowymi w tym programie.
Samorząd i powiązane z nim podmioty, np. towarzystwa budownictwa społecznego, a także wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą otrzymać pożyczki na całkowite docieplenie budynku, wymianę okien czy drzwi. Oprocentowanie pożyczki wynosi 1-1,5 proc. - poinformowała dyrektor oddziału operacyjnego Banku Ochrony Środowiska w Białymstoku Edyta Filipowicz.
Dodatkowo oprocentowanie pożyczki może być obniżone o 0,5 pkt proc., gdy oprócz termomodernizacji elementem projektu będzie np. instalacja w odnawialne źródła energii - poinformował dyrektor działu instrumentów finansowych Lubelskiej Fundacji Rozwoju Janusz Hawrył. W przypadku samorządów i podległych im podmiotów, które składają wnioski, jest też możliwość umorzenia tej pożyczki do 50 proc.
Maksymalny czas spłaty pożyczki to 15 lat, jest też 12-miesięczna karencja.
- Zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w tym programie, do aplikowania o te pożyczki. Dzięki nim życie mieszkańców stanie się tańsze, zmniejszą się rachunki za energię cieplną, a cały region stanie się bardziej ekologiczny. To same plusy - dla województwa, jego mieszkańców i dla naszego pięknego środowiska - mówił marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Pieniądze na pożyczki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027. Operatorem części pieniędzy z FEdP jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Wiceprezes BGK prof. Marta Postuła powiedziała, że bank jest w trakcie wyboru podmiotów, które będą realizować pożyczki termomodernizacyjne dla małych i średnich firm.