Założeniem projektu było, że dofinansowanie może pokryć do 85 proc. kosztów inwestycji. Gminy mogły pozyskać pieniądze w przeprowadzonym przez urząd marszałkowski w Łodzi konkursie na wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz infrastruktury służącej do jej magazynowania.
Duże zainteresowanie dotacjami na instalacje OZE. Do których gmin w Łódzkiem trafią pieniądze?
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem samorządów. Wpłynęło 225 wniosków, w związku z czym początkową pulę dofinansowania zwiększono ze 176 mln do 245 mln zł.
- 94 przeszły pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną, więc trzeba było zrobić listę rankingową, bo choć zarząd województwa łódzkiego zwiększył pulę środków przeznaczonych na dofinansowanie, to i tak nie wszystkie mogły otrzymać wsparcie - informują łódzcy urzędnicy w komunikacie prasowym.
Do realizacji wybrano 22 inwestycje polegające m.in. na powstaniu elektrowni słonecznych, instalacji pomp ciepła, kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę.
- Najważniejsze w tych projektach jest to, że pieniądze dostają gminy, ale skorzystają z nich bezpośrednio mieszkańcy, na których posesjach staną kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne instalacje wykorzystujące źródła energii dla naszych potrzeb - podkreśla marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Instalacje OZE powstaną m.in. w gminach: Galewice, Nowe Ostrowy, Sławno, Kodrąb i Mokrsko, Gidle, Masłowice, Sieradz, Aleksandrów, Koluszki, Grabów, Skierniewice, Łęczyca, Łowicz, Głuchów, Oporów, Biała, Zelów, Nieborów i Żychlin.
Dofinansowanie wyniesie od niemal miliona do prawie 30 mln zł.