Tony szkodliwego azbestu do utylizacji. W Ciechanowie mieszkańcom pomaga samorząd
Jak informują urzędnicy ciechanowskiego ratusza, tym razem azbest zutylizowano, a wcześniej odebrano z 45 posesji. W efekcie przeprowadzonej akcji, która trwała od sierpnia, do utylizacji przekazano łącznie 84 tony materiałów zawierających azbest, przy czym pokrycia dachowe z tą szkodliwą substancją usunięto z 6 budynków, a z 39 posesji odebrano elementy zdemontowane już wcześniej.
Na realizację przedsięwzięcia - jak zaznaczył ciechanowski magistrat - tutejszy samorząd pozyskał 33 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a wartość całego zadania wyniosła prawie 49,9 tys. zł.
Usuwanie azbestu z posesji na terenie miasta to część "Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Ciechanowa na lata 2016-2032". Na wsparcie mogą liczyć właściciele prywatnych posesji, w tym budynków mieszkalnych, gospodarczych i garaży, jak również właściciele i użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Urząd Miasta podkreślił, że tegoroczny zakres prac został oszacowany na podstawie wniosków mieszkańców Ciechanowa złożonych jeszcze wiosną przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak np. wspólnoty mieszkaniowe czy użytkownicy ogrodów działkowych.
Prace zrealizowała spółka z o.o. Środowisko i Innowacje z Warszawy, którą wybrano w trybie zapytania ofertowego.
Program usuwania azbestu w Ciechanowie prowadzony jest od wielu lat
"Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Ciechanowa na lata 2016-2032" został przyjęty przez tutejszy samorząd w 2015 r. W 2016 r. został on zaktualizowany i zgodnie z tą wersją usuwanie prowadzone jest przez jeden podmiot, wyłoniony na rok przez urząd miasta. Co roku w ten sposób z ciechanowskich budynków znika kilkadziesiąt ton tego szkodliwego materiału, np. w 2023 r. w ramach akcji usunięto ponad 86 ton wyrobów z azbestem.