Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szkoły były "zbyt aktywne"? Zmiany w budżecie obywatelskim Białegostoku

Czy to kara za aktywność? Najwidoczniej społeczności skupione wokół białostockich szkół potrafią zewrzeć szeregi i zmotywować swoich członków do głosowania na własne projekty w budżecie obywatelskim, skoro musieli interweniować radni. Wydzielili oni właśnie osobną pulę na przedsięwzięcia oświatowe - wraz z ograniczeniami. Nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać od 2025 r.
Szkoły były "zbyt aktywne"? Zmiany w budżecie obywatelskim Białegostoku
Nowoczesne sale i wiata na rowery. Szkoła Podstawowa nr 31 w Białymstoku zgłosiła projekty do Budżetu Obywatelskiego

Autor: Marta Jurczuk

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

W budżecie obywatelskim w Białymstoku zostanie wydzielona oddzielna pula środków na pomysły zgłaszane przez placówki oświatowe - zdecydowali w poniedziałek (21 października 2024 r.) miejscy radni. Ma to "uregulować aktywność szkół" w tym budżecie.

Nowa pula w budżecie obywatelskim Białegostoku. Podobno chcieli tego mieszkańcy

W Białymstoku budżet obywatelski działa od dwunastu lat. W dotychczasowych zasadach projekty można było zgłaszać w dwóch kategoriach: ogólnomiejskich i osiedlowych, do których zaliczały się też projekty szkolne. Mogły to być projekty tzw. twarde, inwestycyjne, oraz tzw. miękkie, czyli nieinwestycyjne.

Na sesji rady Białegostoku Urszula Przystupa, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej, które odpowiada za przeprowadzenie budżetu obywatelskiego, mówiła, że zmian domagali się mieszkańcy oraz radni.

- Kluczową zmianą, która była już konieczna, zgłaszana przez białostoczan, to jest kwestia uregulowania "aktywności" szkół, a mianowicie ich takiej dużej przewagi w głosowaniu - przyznawała szczerze dyrektor CAS Urszula Przystupa.

W projekcie uchwały znalazły się zapisy wydzielające trzy pule projektowe (a nie jak dotąd dwie). Oto one:

  • projektów ogólnomiejskich,
  • projektów osiedlowych (bez szkół),
  • projektów zlokalizowanych na terenie jednostek oświatowych.

Przymykają kurek z pieniędzmi budżetu obywatelskiego dla szkół. Na kilka sposobów

Dodatkowymi zmianami mającymi ograniczyć przewagę szkół są - jak wymieniła Przystupa - zasada, że jeżeli w ostatnich trzech edycjach budżetu obywatelskiego został wybrany do realizacji projekt tzw. twardy, który jest zlokalizowany na terenie placówki oświatowej, to "musi poczekać na swoją kolejkę".

Kolejny zapis dotyczy liczby projektów składanych przez placówki oświatowe - do realizacji może zostać zakwalifikowany maksymalnie jeden projekt twardy z największą liczbą głosów. W uchwale znalazł się też zapis, że limit nie dotyczy projektów miękkich.

Wśród innych zmian jest dookreślenie definicji "projekty ogólnodostępne", czyli - jak wyjaśniła Przystupa - możliwość "korzystania z efektów projektu przez grupy odbiorców w możliwie najszerszym zakresie; adresowanie działań do konkretnych grup mieszkańców np. dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami". Ta sprawa była szeroko dyskutowana, stąd zaproponowano definicję, która wynika z doświadczeń pracy nad tym budżetem.

Dyrektor CAS poinformowała też, że trwają prace nad specjalną platformą elektroniczną poświęconą budżetowi obywatelskiemu. Dodała, że dlatego w uchwale nie określono konkretnego wzoru formularza zgłaszania projektu czy kart do głosowania.

Uchwała będzie obowiązywała od budżetu obywatelskiego na 2026 rok, czyli tego, który zostanie wyłoniony już w przyszłorocznej edycji.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama