Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Awantura o nazwę ulicy w Gdańsku. Komu przeszkadza pamięć o prezydencie Kaczyńskim?

Od siedmiu lat patronem jednej z ulic na gdańskim Przymorzu Wielkim jest tragicznie zmarły śp. prezydent RP Lech Kaczyński. Najwidoczniej nie w smak to rządzącej w stolicy Pomorza Koalicji Obywatelskiej, bo jej radni niedawno przeforsowali uchwałę o konsultacjach społecznych w sprawie zmiany nazwy. Uchwała jest obarczona błędami i wydana niezgodnie z polskim prawem - argumentują teraz radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą, by wojewoda uchylił wadliwą, ich zdaniem, decyzję.
Awantura o nazwę ulicy w Gdańsku. Komu przeszkadza pamięć o prezydencie Kaczyńskim?
Śp. prezydent Lech Kaczyński od 7 lat patronuje jednej z ulic Gdańska. Komu to przeszkadza?

Autor: Adam Nocoń/Super Express

Źródło: pełne prawa - umowa pracownicza

Radni PiS w gdańskim samorządzie zwołali kilka dni temu (15 listopada 2024 r.) konferencję prasową przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. Przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Tomasz Rakowski powiedział, że uchwała z 24 października w sprawie konsultacji społecznych dotyczących nazwy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego poważnie narusza prawo. Stąd wniosek do wojewody o wydanie rozstrzygnięcia zastępczego, a w konsekwencji jej uchylenie.

- Naruszenia dotyczą konstytucji, kodeksu karnego, ustawy dekomunizacyjnej, ale także prawa miejscowego, które określa zasady nadawania nazw ulicom, obiektom i przestrzeniom w mieście Gdańsk - mówił Tomasz Rakowski, szef klubu PiS.

Uchwała o konsultacjach w sprawie zmiany nazwy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego narusza prawo - uważają radni PiS

Niezgodność z planem miejscowym, jak argumentują radni PIS, polega na tym, że rada miasta w 2014 r. w uchwale dotyczącej nadawania nazw ulic stwierdziła, iż zmiana nazw istniejących ulic może mieć miejsce tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach. 

Rakowski podkreślił też, że uchwała narusza kodeks karny i ustawę dekomunizacyjną, ponieważ jedną z opcji podanych przez radę miasta w konsultacjach jest poprzednia nazwa ulicy - "Dąbrowszczaków".  A ta jest związana z komunistyczną ideologią i wpisuje się w zakaz propagowania ustroju komunistycznego. "Dąbrowszczacy" to potoczna nazwa formacji polskich ochotników walczących u boku komunistów - ze wsparciem ZSRR - w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 30. ubiegłego wieku.

Zdaniem radnych PiS, ewentualna zmiana nazwy ulicy pociągnie też dodatkowe koszty po stronie mieszkańców i przedsiębiorców. 

Komu przeszkadza pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim? 

24 października 2024 r. za uchwałą dotyczącą zorganizowania konsultacji społecznych wśród mieszkańców dzielnicy Przymorza Wielkiego w sprawie ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego głosowało 24 radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Przeciw niej było 8 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Decyzja radnych oznacza, że ok. 24 tys. mieszkańców Przymorza Wielkiego będzie mogło wziąć udział w konsultacjach na trzy sposoby: 

  • głosując na miejskiej stronie gdansk.pl, 
  • wypełniając papierową ankietę i składając ją w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody, 
  • podczas głosowania w wyborach Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.

W ankiecie zostanie zadanie pytanie: "Jaką nazwę powinna mieć obecna ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego". W odpowiedziach mieszkańcy będą mogli wybrać spośród czterech odpowiedzi: 

  1. Biały Dwór, 
  2. Dąbrowszczaków, 
  3. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 
  4. inna propozycja (możliwość wpisania własnej propozycji).

Konsultacje mają zakończyć się 31 marca 2025 r. Najprawdopodobniej rozpoczną się 10 stycznia 2025 r.

Nazwa ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma już 7 lat. Czy przetrwa kolejne?

Nazwa ulicy została zmieniona w 2017 r. przez poprzedniego wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha w trybie zarządzenia zastępczego na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

W 2017 r. Drelich zarządzeniem zmienił nazwy kilku ulic m.in.: 

  • Stanisława Sołdka - na Kazimierza Szołocha, działacza "S" w gdańskiej stoczni, 
  • Wincentego Pstrowskiego - na Henryka Lenarciaka, działacza "S" w gdańskiej stoczni i inicjatora budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, 
  • Leona Kruczkowskiego - na Ignacego Matuszewskiego, ministra skarbu w II Rzeczpospolitej i żołnierza, 
  • Franciszka Zubrzyckiego - na Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", żołnierza AK rozstrzelanego w 1946 r., 
  • Mariana Buczka - na Jana Styp-Rekowskiego, działacza narodowego, więźnia obozów koncentracyjnych, 
  • Józefa Wassowskiego - na Anny Walentynowicz, działaczki "S" w stoczni. 
Ankieta: Czy nazwa ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku powinna zostać zmieniona?
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama