Jak poinformowali pracownicy łódzkiego urzędu marszałkowskiego, która to instytucja odpowiada za organizację pracy ŁKA, w 2024 r. z usług tego przewoźnika skorzystało ok. 11 milionów pasażerów. To najlepszy wynik od początku działalności firmy. Mieszkańcy województwa łódzkiego stawiali nie tylko na podróże pociągiem. Chętnie przesiadali się też do pojazdów Kolejowej Komunikacji Autobusowej.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna podsumowała miniony rok. Lista komunikacyjnych przebojów
W ciągu ostatnich 12 miesięcy pociągi ŁKA pokonały prawie 6,6 mln kilometrów. W zakończonym właśnie roku największym powodzeniem cieszyły się kierunki z Łodzi do Skierniewic, Warszawy, Łowicza, Sieradza, Poznania czy Kutna. Na każdej z tych tras odnotowano ponad milion podróżnych.
Mieszkańcy stolicy województwa łódzkiego chętnie podróżowali też po samej jego stolicy, zamieniając samochód lub tramwaj na pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ulubione stacje pasażerów ŁKA to Łódź Fabryczna, Łódź Widzew i Łódź Kaliska, ale w 2024 r. równie chętnie rozpoczynali podróż w Koluszkach, Zgierzu czy Skierniewicach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy rozkład jazdy, więcej połączeń. Łódzka Kolej Aglomeracyjna w akcji
Popularnością cieszyła się również Kolejowa Komunikacja Autobusowa. To nowość w ofercie regionalnego przewoźnika. Autobusy KKA pokonały w minionym roku ponad milion kilometrów, dowożąc mieszkańców miejscowości oddalonych od infrastruktury kolejowej na stacje, skąd mogli kontynuować podróż pociągiem. Największą popularnością cieszyły się połączenia:
- Łask – Zelów/Szczerców,
- Rawa Mazowiecka – Rogów,
- Będzelin – Koluszki – Budziszewice.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma ambitne plany rozwojowe. W bydgoskich zakładach PESA trwa produkcja 14 nowoczesnych pociągów, które zasilą tabor ŁKA. O 13 nowych busów powiększy się też flota Kolejowej Komunikacji Autobusowej. Te zakupy mają w najbliższych latach zwiększyć siatkę i częstotliwość połączeń.