Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Grabówka musi wybrać wójta i radę gminy. Wiemy, kiedy to się stanie

Jak wynika z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, wybory na wójta nowo powstałej gminy Grabówka (woj. podlaskie) oraz do rady tej gminy odbędą się 16 marca.
Na zdj. widzimy osobę wrzucającą kartkę do urny wyborczej
Wybory w Grabówce 16 marca 2025 r.

Autor: Urząd Miasta Olsztyna

Źródło: materiały prasowe

Gmina Grabówka, znajdująca się w powiecie białostockim, powstała 1 stycznia 2025 roku. Utworzono ją z części dotychczasowej gminy Supraśl. W skład nowej gminy wchodzą: 

  • Zaścianki, 
  • Sobolewo, 
  • Grabówka, 
  • Henrykowo,
  • Sowlany.

Zgodnie z piątkowym rozporządzeniem premiera, które ukazało się w Dzienniku Ustaw RP, wybory na wójta Grabówki a także do rady gminy zarządzono na niedzielę 16 marca. Rada ma liczyć 15 radnych. Z kalendarza wyborczego zamieszczonego razem z rozporządzeniem wynika, że do 30 stycznia komisarz wyborczy przyjmuje zgłoszenia kandydatów na członków gminnej komisji wyborczej. Ma być ona powołana do 4 lutego. Kandydaci na radnych mają czas na zgłaszanie się do gminnej komisji wyborczej do 10 lutego, natomiast kandydaci na wójta - do 20 lutego. Kampania wyborcza będzie trwała od 1 marca do 14 marca (do godz. 24), a wybory odbędą się 16 marca w godz. 7-21. Na stronie białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego ukazały się postanowienia komisarza wyborczego, co do podziału gminy na okręgi wyborcze, a także obwody głosowania. Obecnie, do czasu wyborów władz, obowiązki wójta i rady gminy Grabówka jednocześnie pełni - dotychczasowa pełnomocnik ds. gminy wyznaczona przez premiera - Ewa Bończak-Kucharczyk.

Pierwotnie gmina Grabówka miała powstać z początkiem 2016 roku, ale ówczesny rząd PiS premier Beaty Szydło uchylił decyzję poprzedników. Wydane na kilka dni przed końcem 2015 r. rozporządzenie rządu PiS uchylające decyzję o utworzeniu tej gminy zaskarżyła wówczas do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów Platformy Obywatelskiej. W 2017 r. TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i z ustawą o samorządzie gminnym. Gmina Grabówka wtedy jednak nie powstała.

Utworzony po ostatnich wyborach rząd koalicyjny wrócił do decyzji o utworzeniu tej gminy. Rozporządzenie Rada Ministrów przyjęła 1 października 2024 r. Przeciwko tym planom protestują władze gminy Supraśl i część mieszkańców; wspierają ich posłowie PiS.

Obecnie wniosek do TK o stwierdzenie nieważności utworzenia nowej gminy Grabówka poprzez wydzielenie jej z gminy Supraśl skierowali w grudniu 2024 r. posłowie PiS.

Jak uzasadniał wówczas szef PiS w woj. podlaskim Jacek Sasin w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, rząd PO i lokalni działacze związani z PO postanowili zniszczyć dobrze prosperującą gminę Supraśl i zmniejszyć jej możliwości rozwojowe. Decyzję o utworzeniu nowej gminy ocenił jako "skrajnie arbitralną, ignorującą głos mieszkańców". W tym samym nagraniu burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski mówił, że to kroki w obronie samorządu i praworządności.

Przeciwnicy podziału gminy Supraśl chcieli przed wakacjami w 2024 roku zorganizować nowe referendum w tej sprawie. Zebrano podpisy pod wnioskiem o takie referendum, a radni Supraśla przyjęli uchwałę w sprawie jego organizacji. Ostatecznie do niego nie doszło, bo prawnicy urzędu wojewódzkiego ocenili pod względem prawym, że referendum jest bezprzedmiotowe, a ponadto uchwała o organizacji referendum była podjęta z istotnym naruszeniem prawa.

Referendum w gminie Supraśl w sprawie jej podziału już raz się odbyło; stało się to w 2015 r. Było formalnie ważne. Przeciwko podziałowi opowiedziało się 55 proc. głosujących, ale w miejscowościach, które miałyby wejść w skład nowej gminy, zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za podziałem.

Od 1 stycznia nowa sytuacja jest także w gminie Supraśl, gdzie z mocy prawa rozwiązaniu uległa rada miejska, bo w związku z nową gminą Grabówka wygaszono mandaty 8 radnych. Na razie nie ma dalszych decyzji w tej sprawie.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama