Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jakie losy ulicy Lecha Kaczyńskiego? Uchwała radnych zaskarżona

To już kolejny etap zamieszania, którego początkiem była jesienna uchwała rządzącej gdańskim samorządem większości. Zdecydowała ona o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która od niemal 8 lat znajduje się na Przymorzu Wielkim. Teraz przedstawiciele PiS w Radzie Miasta Gdańska złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bo uchwała, ich zdaniem, jest niezgodna z prawem.
Prezydent RP Lech Kaczyński
Śp. prezydent Lech Kaczyński patronuje ulicy w Gdańsku od 2017 r.

Autor: Fot. Kancelaria Prezydenta RP, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Źródło: prawo cytatu

O złożeniu skargi poinformowali w piątek (3 stycznia 2024 r.) na konferencji prasowej radni PiS: przewodniczący klubu Tomasz Rakowski oraz Kazimierz Koralewski i Aleksander Jankowski.

- Nazwa ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego funkcjonuje w mieście Gdańsku od lat. W tym czasie nie wydarzyły się żadne szczególne ani ważne okoliczności, które mogłyby uzasadniać to, że - jak piszą wnioskodawcy w uchwale - te konsultacje społeczne mogłyby być początkiem zmiany tej nazwy ulicy - mówił szef klubu PiS Tomasz Rakowski.

Radni PiS wnieśli w skardze o: 

  • stwierdzenie nieważności uchwały w całości, 
  • zasądzenie od strony przeciwnej na rzecz skarżącego kosztów postępowania, 
  • rozpoznanie sprawy w postępowaniu uproszczonym 
  • oraz wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu prawa miejscowego w całości.

Rakowski poinformował, że skarga została przekazana do Rady Miasta Gdańska, która będzie miała 30 dni, by się do nie ustosunkować. 

- Może wycofać się z tej uchwały albo z jakiejś części tej uchwały, albo po prostu przygotuje stosowne materiały i przekaże je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - dodał Tomasz Rakowski.

Śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w roli patrona ulicy mają zastąpić komunistyczni Dąbrowszczacy?

I podkreślił, że zgodnie z inną uchwałą Rady Miasta Gdańska w mieście można zmienić istniejącą nazwę ulicy wyłącznie w "wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach"

Przypomniał, że mieszkańcy w konsultacjach będą mogli wybrać także poprzednią nazwę ulicy, czyli "Dąbrowszczaków". Jego zdaniem jest to lekceważenie prawa i kompromitacja wnioskodawców. Podał, że w 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny "stwierdził, że nazwa Dąbrowszczaków jest nazwą, która propaguje komunizm i jest niezgoda z ustawą dekomunizacyjną i nie może funkcjonować w przestrzeni Gdańska".

Dąbrowszczacy to potoczna nazwa formacji polskich ochotników walczących u boku komunistów - ze wsparciem ZSRR - w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 30. ubiegłego wieku.

Wnioskodawca skargi radny Koralewski, mieszkaniec ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mówił o zasługach prezydenta Kaczyńskiego i stwierdził, że konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy nie powinny się odbyć. 

- Powinniśmy tę polityczną zadymę zupełnie z naszego życia wyrugować (...). Dość chaosu w sprawie ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zaapelował radny Kazimierz Koralewski.

Radni PiS przypomnieli, że w listopadzie  2024 r. złożyli wniosek o uchylenie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych do wojewody pomorskiej Barbary Rutkiewicz, która uznała, że uchwała RMG nie narusza prawa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chcą wymazać pamięć o L. Kaczyńskim z mapy Gdańska. Wojewoda jak radni KO

Komu przeszkadza pamięć o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim? 

24 października 2024 r. za uchwałą dotyczącą zorganizowania konsultacji społecznych wśród mieszkańców dzielnicy Przymorza Wielkiego w sprawie ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego głosowało 24 radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Przeciw niej było 8 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Decyzja radnych oznacza, że ok. 24 tys. mieszkańców Przymorza Wielkiego będzie mogło wziąć udział w konsultacjach na trzy sposoby: 

  • głosując na miejskiej stronie gdansk.pl, 
  • wypełniając papierową ankietę i składając ją w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody, 
  • podczas głosowania w wyborach Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.

W ankiecie zostanie zadanie pytanie: "Jaką nazwę powinna mieć obecna ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego". W odpowiedziach mieszkańcy będą mogli wybrać spośród czterech odpowiedzi: 

  1. Biały Dwór, 
  2. Dąbrowszczaków, 
  3. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 
  4. inna propozycja (możliwość wpisania własnej propozycji).

Konsultacje mają zakończyć się 31 marca 2025 r. Najprawdopodobniej rozpoczną się 10 stycznia 2025 r.

Nazwa ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma już 7 lat. Czy przetrwa kolejne?

Nazwa ulicy została zmieniona w 2017 r. przez poprzedniego wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha w trybie zarządzenia zastępczego na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

W 2017 r. Drelich zarządzeniem zmienił nazwy kilku ulic m.in.: 

  • Stanisława Sołdka - na Kazimierza Szołocha, działacza "S" w gdańskiej stoczni, 
  • Wincentego Pstrowskiego - na Henryka Lenarciaka, działacza "S" w gdańskiej stoczni i inicjatora budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, 
  • Leona Kruczkowskiego - na Ignacego Matuszewskiego, ministra skarbu w II Rzeczpospolitej i żołnierza, 
  • Franciszka Zubrzyckiego - na Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", żołnierza AK rozstrzelanego w 1946 r., 
  • Mariana Buczka - na Jana Styp-Rekowskiego, działacza narodowego, więźnia obozów koncentracyjnych, 
  • Józefa Wassowskiego - na Anny Walentynowicz, działaczki "S" w stoczni. 
Ankieta: Czy nazwa ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku powinna zostać zmieniona?
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama