Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Koniec fajerwerków w Krakowie? Obrońcy zwierząt konta zwolennicy tradycji

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zapowiedział konsultacje społeczne ws. ograniczeń odpalania fajerwerków na terenie miasta. Deklaracja jest związana z licznymi głosami mieszkańców zabiegających głównie o dobro zwierząt. Przeciwnicy ograniczeń wskazują z kolei na tradycję.
Fajerwerki
Zdj. ilustracyjne

Autor: Pixabay

Źródło: Umowa agencja - prawa ograniczone

Według zapowiedzi prezydenta przeprowadzeniem konsultacji ws. zmian w handlu i używaniu fajerwerków zajmie się wkrótce nowo powołany Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa.

Jednym z jego pierwszych zadań będzie przygotowanie i przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych, które pozwolą mieszkańcom Krakowa odpowiedzieć na to pytanie.

 - zapowiedział Miszalski.

Prezydent Krakowa podkreślił, że to mieszkańcy zdecydują o przyszłości fajerwerków w Krakowie. 

Rozmawiajcie więc, komentujcie i przekonujcie się do swoich racji. Moje zdanie znacie, zabawa kosztem drugiego stworzenia nie jest dobra. Możemy świętować sylwestra czy bawić się na Paradzie Smoków bez używania fajerwerków hukowych.

 – napisał w mediach społecznościowych prezydent Miszalski.

Sprawa odpalania fajerwerków hukowych na terenie miasta co roku odżywa w okresie sylwestrowym. Za wprowadzeniem ograniczeń opowiadają się mieszkańcy, którzy podnoszą głównie argumenty związane z dobrostanem zwierząt. Przeciwnicy zakazu wskazują na tradycję i zwyczaj.

Jak przypomniał prezydent, samorządy nie dysponują obecnie skutecznymi narzędziami do działania w sprawie fajerwerków. W Polsce nie ma powszechnego zakazu ich używania w przestrzeni publicznej. Za strzelanie petardami można dostać jedynie mandat przy ujęciu na gorącym uczynku.

Miszalski przypomniał, że w Sejmie znajdują się obecnie dwa projekty ustaw, które mogą usankcjonować zasady stosowania fajerwerków. Zakazują one stosowania materiałów pirotechnicznych klasy F3 (fajerwerków hukowych) oraz uprawniają samorządy gminne do regulowania handlu i stosowania fajerwerków na swoim obszarze.

Jestem przekonany, że w Sejmie znajdzie się większość do ich przyjęcia. Miłośnicy zwierząt już wielokrotnie udowadniali swoją skuteczność. Gdy ustawy te zostaną przyjęte, będzie można wprowadzać jakiekolwiek zmiany w handlu i używaniu fajerwerków.

 - zaznaczył Miszalski.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama