Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mieszkania z tanim czynszem. Dla nauczycieli, pielęgniarek i uchodźców. Gdzie?

Zarabiasz zbyt dużo, by liczyć na mieszkanie komunalne, a jednocześnie za mało, by kupić lub otrzymać kredyt na własne? W Poznaniu do takich osób skierowany jest program Społecznej Agencji Najmu. Na jego drugą edycję Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał ponad 4 mln zł ministerialnego dofinansowania.
Wnętrze mieszkania po remoncie.
Tak wygląda jedno z mieszkań pozyskanych przez ZKZL w Poznaniu - z przeznaczeniem na wynajem.

Autor: ZKZL w Poznaniu

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu przypomina w komunikacie, że pierwsza Społeczna Agencja Najmu rozpoczęła działalność w 2023 r. i pozwoliła na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem mieszkańcom stolicy Wielkopolski.

- Oferta była adresowana do osób z tzw. luki dochodowej, czyli zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i jednocześnie za mało, by kupić je na kredyt czy wynająć komercyjnie. Poza niższym niż rynkowy czynszem i bezpiecznym najmem lokatorzy mogli wnioskować o comiesięczne dopłaty do czynszu. Po pierwszej udanej edycji programu ZKZL postanowił rozpocząć kolejny, dedykowany ważnym grupom społecznym - piszą poznańscy urzędnicy.

Planują pozyskanie i wynajem 100 mieszkań. Dla kogo nowy program ZKZL?

Nowy program Społeczna Agencja Najmu 2.0 oparty jest na działającym w Poznaniu modelu SAN, ale wprowadza do niego nowe elementy, łącząc pomoc mieszkaniową z usługami aktywnej integracji. Projekt skierowany jest do pracowników edukacji, służby zdrowia, pracowników socjalnych, osób z niepełnosprawnościami i uchodźców. 

ZKZL otrzymał na niego ponad 4 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

- W ramach programu spółka planuje pozyskanie i wynajem 100 mieszkań. Rozpoczęcie planowane jest na drugą połowę 2025 roku. Na czym ma polegać innowacja? Wszystkie osoby, które złożą wniosek i wejdą do programu SAN 2.0, będą mogły liczyć na wiele korzyści. W pierwszych 6 miesiącach mogą dostać aż 80 proc. dofinansowania do stawki czynszu, a przez kolejne pół roku - 40 proc. dofinansowania. Co ważne - nowe benefity, które przysługują najemcom, nie będą wykluczać ich z innych dostępnych dopłat do czynszów, np. z programu "Mieszkanie na start", czy też dodatku mieszkaniowego - informują pracownicy ZKZL w Poznaniu.

Dodatkowo mieszkańcy będą mieli opcję nieodpłatnego skorzystania z usług aktywnej integracji w ramach programu. To m.in.: 

  • indywidualne programy wsparcia, 
  • kursy i szkolenia zawodowe, 
  • treningi kompetencji, 
  • poradnictwo psychologiczne. 

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał dofinansowanie po tym, gdy wystartował w konkursie "Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” ogłoszonym przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Spółka wskazała, że wniosek pozytywnie przeszedł trzy etapy oceny merytorycznej i etap negocjacji. Umowa zostanie podpisana 28 stycznia 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa, zkzl.poznan.pl
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama