Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wielka Aleja Lipowa. Drzewa przejdą kurację odmładzającą

Pierwsze drzewa sadzono tu ponad 250 lat temu. Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku była niemym świadkiem burzliwej historii, a upływający czas odcisnął piętno na kondycji wielu okazów. Dlatego teraz przejdą gruntowną "rehabilitację". 466 drzew rosnących wzdłuż ruchliwej poddanych zostanie m.in. kompleksowej inspekcji koron, usunięte będą niestabilne gałęzie i jemioła.
Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku.
Okazałe drzewa rosnące wzdłuż Alei Zwycięstwa w Gdańsku przejdą intensywną kurację odmładzającą.

Autor: Piotr Wittman / gdansk.pl

Źródło: prawo cytatu

Jak poinformował rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Patryk Rosiński, drzewa rosnące w Wielkiej Alei Lipowej, które przejdą zabiegi, wytypowano na podstawie ekspertyz przeprowadzonych wiosną ubiegłego roku. Poddano je wówczas testom obciążeniowym, tomografii dźwiękowej oraz ocenie wizualnej.

Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku wymaga pilnych prac rehabilitacyjnych. Na czym będą polegały?

Warunki bytowe lip rosnących w Wielkiej Alei nie są łatwe, głównie ze względu na ich lokalizację. Specjalistyczne badania są konieczne, by na bieżąco weryfikować stan techniczny oraz zdrowie zabytkowego drzewostanu. Szczegółowo przebadano 112 drzew. 

- W najgorszym stanie znajduje się około 20 z nich, które musimy znacząco przyciąć, kolejnych 20-30 wymaga cięć, które mają doprowadzić do szybkiego zagęszczenie się korony w dolnej części i obniżenia środka ciężkości, co pozwoli nadal im rosnąć, a ich otoczenie będzie bezpieczne - informuje główny specjalista dendrolog GZDiZ Jakub Chorodeński.

Według eksperta, pozostałe drzewa wymagają usunięcia posuszu i jemioły oraz stopniowego, naśladującego naturalne procesy, obniżania korony.

W badanych egzemplarzach potwierdzono m.in.: 

  • rozkłady w koronach i pniach, 
  • osłabienie i rozkład korzeni, 
  • obecność martwych przewodników, 
  • ubytki kominowe, 
  • pozostałości po tzw. chirurgii drzew, czyli stosowanych w latach 60. i 70. metodach polegających na zalewaniu ubytków w pniach betonem.

Prace, na które zgodę wydał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dotyczą łącznie 466 lip. Potrwają do końca lutego 2025 r.

- W przypadku niektórych drzew musimy zastosować widoczne cięcia, które obniżą je o 30 proc. ich wysokości, ale jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Alternatywą byłoby całkowite usunięcie drzewa, więc pomimo tych, wydawać by się mogło, radykalnych działań, jesteśmy w stanie zagwarantować im kolejne lata życia - zapewnia Jakub Chorodeński.

Wielka Aleja Lipowa powstała w XVIII wieku. Częściowo zdewastowała ją komuna

Wielka Aleja Lipowa - jedna z najstarszych w Europie - ciągnie się wzdłuż jednej z najważniejszych i najbardziej ruchliwych arterii Gdańska - Alei Zwycięstwa, która łączy historyczne centrum miasta z Wrzeszczem. Pomysłodawcą i fundatorem powstałej w latach 1768-1770 Alei był ówczesny burmistrz miasta Daniel Gralath. Posadzono wówczas w sumie 1416 lip holenderskich - w czterech rzędach, z których każdy liczył po 354 drzewa. Lipy tworzyły aleję o długości ponad dwóch kilometrów i szerokości ponad 34 metrów.

Aleja w dobrej formie przetrwała drugą wojnę światową. W 1967 r. została wpisana do rejestru zabytków. Liczne inwestycje prowadzone w obszarze Alei w latach powojennych (zwłaszcza w latach 70. ub. wieku) sprawiły jednak, że część drzew obumarła. Miejscami zastąpiono je nowymi, sadząc je jednak w lokalizacjach nieodpowiadających historycznemu układowi i używając innych gatunków lip.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama