Dworzec kolejowy w Łapach. Gmina nie dołoży, są zaś środki z budżetu państwa
Podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski dodał, że po kilku miesiącach rozmów – także z udziałem Ministerstwa Infrastruktury – zapadła decyzja w tej sprawie i dworzec powstanie. Dodał, że trwają prace projektowe i wyraził nadzieję, że przetarg na budowę dworca będzie ogłoszony w ciągu roku. Inwestycję ma prowadzić PKP.
– Dworzec w Łapach będzie wybudowany (...) Cieszę się z tego, że mamy deklarację ministerstwa i PKP, że dworzec w Łapach powstanie. Jest to bardzo potrzebna, bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, ale również dla osób, które dojeżdżają tutaj do pracy. (...) Będzie to naprawdę duża inwestycja, przełomowa – powiedział poseł Truskolaski.
Wojewoda Jacek Brzozowski powiedział, że w sprawie dworca obecny rząd podjął decyzję i są na to pieniądze w budżecie państwa.
Nie da się rozwijać miasta bez dobrej infrastruktury drogowej, ale także bez dobrej infrastruktury kolejowej, tym bardziej że historia Łap zawsze związana była z koleją. Tak było w XIX w., XX w., tak jest i będzie w XXI w.
– powiedział wojewoda Jacek Brzozowski.
Stacja kolejowa Łapy jest na odcinku Warszawa – Białystok międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica. Cała infrastruktura kolejowa stacji była objęta modernizacją w ramach prac na podlaskim odcinku Czyżew – Białystok Rail Baltica. Dworzec jest odrębną inwestycją. Stary zburzono wiosną 2023 r.
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski powiedział, że decyzja o budowie dworca w Łapach jest "ogromnym prezentem" dla miasta, które obchodzi jubileusz stulecia nadania praw miejskich, a inwestycji oczekują mieszkańcy. Dodał, że nie było wiadomo w ostatnim czasie, czy ten dworzec powstanie. Zaznaczył, że starania o budowę dworca trwały od sześciu lat. Przypomniał, że we wrześniu 2023 r. gmina przekazała PKP działkę pod nowy dworzec, było podpisane z koleją porozumienie w tej sprawie, ale inwestycja – jak to określił – "zawisła". Przypomniał, że jest gotowy program funkcjonalno-użytkowy dworca, który wcześniej wykonały PKP SA.
Gołaszewski poinformował, że jest deklaracja PKP, że gmina Łapy nie będzie dokładać pieniędzy do budowy. Dworzec ma mieć powierzchnię ok. 300 metrów, z czego połowa będzie zagospodarowana na poczekalnie, kasy biletowe, toalety, a pozostałą część będzie użytkować gmina, powierzchnię będzie też można komercyjnie wynajmować na różną działalność, np. gastronomiczną.