Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kluczowy krok w stronę zielonej transformacji w Olsztynie. "Wzorcowy projekt"

W środę (15 stycznia) w Olsztynie została oficjalnie otwarta Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), która nie tylko wyznacza nowe standardy w gospodarowaniu odpadami, ale także pozwala wykorzystać odzyskane ciepło na zabezpieczenie potrzeb energetycznych mieszkańców.
w Olsztynie zosNa zdj. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie.
W Olsztynie została oficjalnie otwarta Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO).

Autor: Materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie otwarta

Podczas oficjalnego otwarcia prezes MPEC Olsztyn Konrad Nowak przyznał, że "transformacja środowiskowa dzieje się na naszych oczach". 

Nasza inwestycja funkcjonuje w symbiozie nie tylko ze stolicą Warmii i Mazur, ale również gminami naszego województwa, bowiem rozwiązuje problemy i wyzwania gospodarki odpadami komunalnymi.

– powiedział Nowak.

Prezes MPEC Olsztyn dodał, że realizacja inwestycji nie byłaby możliwa, gdyby "nie otwartość społeczności lokalnej". 

To mieszkańcy zdecydowali o tym, że w Olsztynie powinna powstać instalacja termicznego przekształcania odpadów. Projekt ten już teraz jest postrzegany jako wzorcowy przykład zielonej transformacji, z której korzyści odczują zarówno mieszkańcy, jak i środowisko naturalne.

 – podkreślił Konrad Nowak

ITPO to zaawansowany technologicznie obiekt, który w procesie termicznego przekształcania odpadów komunalnych, niezdatnych do recyklingu, generuje energię cieplną i elektryczną. Dzięki rocznej wydajności przetwarzania 100 tys. ton odpadów, energia odzyskana w ITPO pozwoli na pokrycie około 35 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło przy dodatkowej produkcji ponad 64 tys. MWh energii elektrycznej. Kluczowym efektem ekologicznym inwestycji jest wyeliminowanie składowania odpadów oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym: metanu składowiskowego, dwutlenku węgla, tlenków siarki, azotu czy pyłów. 

Instalacja oczyszczania spalin to najważniejszy element tej inwestycji oparty o najnowocześniejsze technologie. Instalacja w Olsztynie spełnić będzie bardziej restrykcyjne normy emisyjne, niż pozostałe, funkcjonujące tego typu instalacje w kraju. Praktyczna korzyść dla mieszkańców to czystsze powietrze, a także stabilizacja kosztów ciepła i gospodarki odpadami. 

Otwarcie ITPO to nie tylko istotne wydarzenie dla Olsztyna, ale także ważny krok w realizacji krajowych celów energetycznych i środowiskowych. Obiekt domyka lokalny model gospodarki obiegu zamkniętego, przekształcając odpady w cenne zasoby energetyczne. 

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów to dowód, że Olsztyn znajduje się na czele polskich miast stawiających na nowoczesne oraz ekologiczne rozwiązania w gospodarce odpadami i wykorzytaniu odzyskanej w tym procesie energii.

– powiedział Krzysztof Witkowski, prezes spółki Dobra Energia.

Wartość projektu

Całkowita wartość projektu wyniosła 883,7 mln zł. Projekt był realizowany przy wsparciu środków unijnych w ramach Działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przyznana dotacja wyniosła 233,3 mln zł i stanowi kluczowy element struktury finansowej i wkład Podmiotu Publicznego w przedsięwzięcie. Pozostałą część finansowania zapewnił Partner Prywatny. W finansowanie projektu zaangażowane są polskie i zagraniczne banki komercyjne: 

  • Bank Ochrony Środowiska, 
  • mBank, 
  • Kommunalkredit, 
  • Erste, 
  • Standard Chartered,

A także Polski Fundusz Rozwoju oraz Fundusz Meridiam, który jest udziałowcem spółki Dobra Energia.

Źródło: Materiały prasowe
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama