Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Więcej dla mniejszych. Warszawski budżet obywatelski czeka na projekty

W stolicy, na tle innych miast, proces konstruowania kolejnego budżetu obywatelskiego rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Tylko do 21 stycznia potrwa zbieranie pomysłów w tegorocznej edycji. W porównaniu do poprzednich jest kilka zmian. Pojawi się nowa kategoria głosowania - na projekty lokalne. Więcej pieniędzy spłynie właśnie na niższy, najbliższy mieszkańcom poziom.
Park kieszonkowy na Bemowie.
Park kieszonkowy przy skrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Wrocławskiej na Bemowie to jeden z wielu projektów, które zostały zrealizowane dzięki stołecznemu budżetowi obywatelskiemu. Kosztował ponad 577 tys. zł, powstał w 2021 r.

Autor: UM Warszawa

Źródło: prawo cytatu

Proces zbierania pomysłów na rozdysponowanie pieniędzy w 12. edycji budżetu obywatelskiego w stolicy rozpoczął się kilka dni temu i potrwa do 21 stycznia 2025 r. Czas więc ucieka i warto pospieszyć się ze zgłaszaniem projektów.

Zmiany w tegorocznym warszawskim budżecie obywatelskim. Na czym będą polegały?

O kilku najważniejszych zmianach wprowadzonych przez Radę Warszawy do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w rozmowie z PAP opowiada jeden ze stołecznych radnych.

- Jedną z najważniejszych rzeczy jest kwestia trzeciego poziomu możliwości głosowania - lokalnego. Dotychczas były tylko dwa poziomy: dzielnicowy i ogólnomiejski. A w tej chwili możemy głosować również lokalnie - mówi radny Mariusz Budziszewski.

Dzielnice mogły określić liczbę i granice takich obszarów lokalnych. I zrobiły to w następujący sposób:

  • Mokotów ma ich 8, 
  • Bielany - 7, 
  • Białołęka, Praga Południe, Śródmieście, Wawer i Wola - 4, 
  • Bemowo, Ochota, Targówek, Ursynów - 3, 
  • Praga Północ, Ursus, Wilanów, Włochy, Żoliborz - 2. 

Dwie dzielnice: Wesoła i Rembertów z tego nie skorzystały, nie będzie tam zatem obszarów lokalnych.

- To jest trochę powrót do tego, co było na początku, gdy powstawał budżet partycypacyjny. Wtedy była możliwość głosowania nie tylko na projekty dzielnicowe, ale też na trochę mniejsze - ocenia radny Budziszewski.

Zmienił się też podział kwot. Mniej pieniędzy zostanie przekazanych na poziom ogólnomiejski, a więcej na lokalny.

Będzie też możliwość łączenia projektów tzn. jeżeli będą one dotyczyły tej samej nieruchomości, to autorzy różnych koncepcji będą mogli porozumieć się i wybrać jeden wspólny. Od tego roku można też tzw. projekty miękkie - czyli np. koncerty, teatrzyki, pokazy - realizować na obszarach nienależących do miasta, choćby na terenach wspólnot.

Jak zauważa radny, zmiany były potrzebne, gdyż można zaobserwować stagnację w budżecie obywatelskim

- Liczba osób, która bierze udział w głosowaniu, nie zwiększa się, a nawet zmniejsza. Uważam, że zejście na poziom lokalny może spowodować większe zainteresowanie mieszkańców - zauważa Mariusz Budziszewski.

Żeby zgłosić swój pomysł w 12. edycji budżetu obywatelskiego, nie trzeba być zameldowanym w Warszawie ani pełnoletnim. W najbliższych dniach odbędzie się szereg wydarzeń i działań informacyjnych związanych z tą proobywatelską inicjatywą. 

Od 22 stycznia do 15 kwietnia projekty będą oceniane. Głosowanie rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 czerwca. Oficjalne wyniki głosowania zostaną ogłoszone 1 lipca 2025 r.

Ankieta: Czy głosowałaś/łeś kiedykolwiek nad budżetem obywatelskim?
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama