W poniedziałek (13 stycznia) prezydent Kielc Agata Wojda mówiła podczas konferencji prasowej, koncepcja zagospodarowania Placu Wolności powstała 10 lat temu, ale dopiero teraz pojawiła się szansa realizacji tej inwestycji. Zaznaczyła, że „fundament projektu” został zachowany, ale władze miasta wprowadziły do niego niezbędne poprawki. Wojda dodała, że „nadal dominantą placu pozostanie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
W części reprezentacyjnej, wzdłuż osi widokowej, między ulicami Mickiewicza i Głowackiego, pozostanie niezabudowana przestrzeń. Dzięki temu będą mogły odbywać się tam uroczystości państwowe, koncerty, przedstawienia, inscenizacje i większe zgromadzenia. W tym projekcie będzie także możliwość usytuowania scen w różnych miejscach.
– podkreśliła Wojda.
Po stronie północnej placu zaprojektowano część edukacyjno-rozrywkową z placem zabaw dla najmłodszych mieszkańców miasta.
Ta przestrzeń będzie dedykowana Muzeum Zabawek i Zabawy, które będzie mogło organizować tu swoje wydarzenia.
– podkreśliła prezydent Kielc.
Jedną z wielu nowości, które pojawiły się w nowym projekcie jest amfiteatr wbudowany w skarpę. W strefie południowej zaplanowano miejsce wypoczynku, w którym uwagę zwracać będzie fontanna. Na samym placu i w jego bezpośrednim otoczeniu zamontowane zostaną ławki, stojaki rowerowe, powstanie też miejsce do ładowania rowerów elektrycznych.
Wiceprezydent Kielc Łukasz Syska poinformował, że ze względu na unijne wytyczne oraz wysokie koszty budowy i obsługi przy ewentualnym partnerstwie publiczno-prywatnym miasto zrezygnowało z koncepcji parkingu podziemnego pod płytą Placu Wolności. Dodał, że alternatywą są parkingi wielopoziomowe, nad których koncepcją prace już trwają.
Równolegle prowadzimy wstępne konsultacje z potencjalnymi partnerami prywatnymi, którzy mogliby się w realizację tych parkingów zaangażować. Dodatkowo mogłyby one zostać wzbogacone również o przestrzeń komercyjną. Z jednej strony daje to większe możliwości spięcia finansowego, a z drugiej pozwoli zaoferować mieszkańcom ceny porównywalne do innych parkingów na terenie śródmieścia i strefy płatnego parkowania.
– podkreślił Syska.
Projekt obejmuje także rewitalizację ulic przylegających do Placu Wolności.
Te ulice zostaną zaprojektowane tak, żeby przewidzieć przestrzeń na ogródki gastronomiczne na ulicy Hipotecznej, na przedłużeniu ulicy Śniadeckich. Szczególną częścią będzie północna pierzeja placu Wolności, przy Muzeum Zabawek i Zabawy. W koncepcji, ze względu na bezpieczeństwo osób, które będą z niej korzystać i powiązanie tej funkcji z Muzeum, przewidziano jej wyłączenie z ruchu. Organizacja ruchu będzie jednym z najistotniejszych elementów, które poddamy konsultacjom społecznym.
– zapowiedziała Wojda.
Konsultacje rozpoczną się 20 stycznia i potrwają trzy tygodnie. Mieszkańcy Kielc będą mogli zgłaszać swoje uwagi przez formularz internetowy dostępny na portalu IDEA Kielce. Zaplanowano także dwa spotkania z mieszkańcami Kielc. Pierwsze z nich odbędzie się 3 lutego w Muzeum Zabawek i Zabawy, a drugie pięć dni później na Placu Wolności.
Projekt rewitalizacji Placu Wolności został już ujęty w Kontrakcie Programowym dla Województwa Świętokrzyskiego. Na ten cel zarezerwowano 40 milionów złotych w trybie naboru niekonkurencyjnego. Zgodnie z przyjętym harmonogramem miasto musi w terminie do 9 maja tego roku złożyć wniosek do Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Wartość przedsięwzięcia poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Natomiast, jeżeli uda nam się uzyskać kwotę odpowiednio niską, to dofinansowanie ze środków unijnych i budżetu państwa może pokryć nawet 95 proc. kosztów całej inwestycji.
– powiedział Syska.
Agata Wojda poinformowała, że rozpoczęcie inwestycji planowane jest na przełom 2026/27 roku, a wszystkie prace mają być zakończone jeszcze w tej kadencji władz miasta.