Więcej pasażerów lubelskiego lotniska. Dane mówią wprost
2024 rok podsumował Krzysztof Matuszczyk, prezes Portu Lotniczego Lublin. Jak powiedział, liczba obsłużonych pasażerów wzrosła o prawie 7 proc. w stosunku do roku poprzedniego, podobnie, jeśli chodzi o liczbę operacji lotniczych, jakie zostały zrealizowane. Prezes dodał, że w 2025 r. spodziewa się wzrostu liczby pasażerów i nowych kierunków podróży.
Niektóre umowy jeszcze mamy niedomknięte z przewoźnikami, tak, że nie chcemy mówić o szczegółach.
– przyznał Matuszczyk.
Jak podsumował dyrektor portu ds. handlowych Marek Pierściński, w 2024 r. lotnisko obsłużyło dokładnie 425 811 pasażerów, w porównaniu do 398 785 w 2023 r. (wzrost o blisko 7 proc.). W 2023 r. port obsłużył 3730 samolotów, w 2024 r. - 4011 (wzrost o 7,5 proc.). Diametralny wzrost ruchu pasażerskiego na lotnisku zaczęto obserwować w kwietniu. Rekordowy w historii spółki był sierpień, kiedy przez port przewinęło się 57 tys. pasażerów. W okresie wakacyjnym, który port liczy od maja do września 2024 r., obsłużono 244 180 pasażerów, czyli o blisko 25 tys. więcej niż rok wcześniej (wzrost o 11,3 proc.). Do najważniejszych wydarzeń w 2024 r. dyrektor zaliczył obsługę milionowego pasażera linii Ryanair, otwarcie nowego terminala cargo z 2 tys. mkw. powierzchni magazynowej oraz powrót połączenia z Dublinem.
Hiszpania i Włochy wśród nowych kierunkach lubelskiego lotniska
31 marca 2025 r. lotnisko zamierza uruchomić połączenia do hiszpańskiej Girony, niespełna 100 km od Barcelony. Również w marcu zaplanowano pierwsze loty do Fiumicino pod Rzymem. Od kwietnia każdego dnia tygodnia pasażerowie będą mogli polecieć do Warszawy. Obecnie z Lublina do stolicy można polecieć pięć razy w tygodniu.
Z lubelskiego lotniska realizowane są loty m.in. do:
- Londynu-Luton,
- Mediolanu,
- Dublina,
- Mediolanu,
- Gdańska,
W sezonie wakacyjnym z lubelskiego portu polecimy także m.in. do:
- Monastyru,
- Splitu,
- Burgas,
- Heraklionu,
- Hurghady,
- Rodos,
- Antalyi.
Lotnisko w Lublinie liczy na pół miliona pasażerów
W 2025 r. - zapowiedział dyrektor - spółka planuje obsłużyć 500 tys. pasażerów. Port Lotniczy Lublin (usytuowany w pobliskim Świdniku) oddano do użytku w 2012 r. Ma status lotniska międzynarodowego i może obsługiwać samoloty wielkości Boeinga 767 czy Airbusa A310. PL Lublin jest spółką akcyjną, której wyłącznymi akcjonariuszami są jednostki samorządu terytorialnego: województwo lubelskie, gmina Lublin, gmina miejska Świdnik i powiat Świdnik.