Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Supraśl musi wybrać nową radę miejską. Znamy termin wyborów

Wybory do nowej rady miejskiej w Supraślu odbędą się 30 marca. Kolejne głosowanie jest potrzebne, ponieważ od 1 stycznia z gminy wyłączona została nowa gmina Grabówka. W obecnym kształcie mieszkańcy gminy Supraśl wybiorą 15 nowych radnych. Nie ma natomiast potrzeby wyboru nowego burmistrza.
Na zdj. widok na Supraśl.
30 marca odbędą się wybory w Supraślu.

Autor: Super Express

Źródło: pełne prawa - umowa autorska

Wybory w Supraślu 30 marca. Burmistrz zostaje

We wtorek (21 stycznia) delegatura Krajowego Biura Wyborczego opublikowała rozporządzenie premiera Donalda Tuska dotyczące przedterminowych wyborów w Supraślu. Dotychczasowa rada miejska została rozwiązana z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2025 r. Stało się to w związku z tym, że - w wyniku utworzenia gminy Grabówka - skład supraskiej rady zmniejszył się poniżej 3/5 ustawowej liczby radnych. Odeszło z niej bowiem ośmioro radnych reprezentujących miejscowości i okręgi wyborcze, które weszły w skład nowej gminy.

Do czasu rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów i wyboru 15-osobowej rady miejskiej Supraśla, jej obowiązki pełni pełnomocnik powołany przez premiera. Jest nim Wiktor Grygiencz, w przeszłości burmistrz Supraśla. Gmina podzielona jest na piętnaście okręgów wyborczych. Burmistrzem Supraśla jest Radosław Dobrowolski. W tym przypadku nie ma konieczności przeprowadzania nowych wyborów.

Wybory także w Grabówce. Mieszkańcy zagłosują też na wójta

W Grabówce rada również będzie liczyła 15 osób, wybory odbędą się tam dwa tygodnie wcześniej, niż w Supraślu - 16 marca. Tego dnia mieszkańcy nowej gminy wybiorą nie tylko pierwszą radę gminy, ale również pierwszego jej wójta. Trwa procedura zgłaszania kandydatów. Obecnie obowiązki wójta i rady gminy Grabówka pełni Ewa Bończak-Kucharczyk, która wcześniej była pełnomocnikiem ds. tej gminy wyznaczonym przez premiera.

Pierwotnie gmina Grabówka miała powstać z początkiem 2016 roku, ale ówczesny rząd PiS premier Beaty Szydło uchylił decyzję poprzedników. Wydane na kilka dni przed końcem 2015 r. rozporządzenie rządu PiS uchylające decyzję o utworzeniu tej gminy zaskarżyła wówczas do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów Platformy Obywatelskiej. W 2017 r. TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i z ustawą o samorządzie gminnym. Gmina Grabówka wtedy jednak nie powstała.

Utworzony po ostatnich wyborach rząd koalicyjny wrócił do decyzji o utworzeniu tej gminy. Rozporządzenie Rada Ministrów przyjęła 1 października 2024 r. Przeciwko tym planom protestowały władze gminy Supraśl i część mieszkańców; wspierają ich posłowie PiS. W grudniu 2024 r. posłowie PiS skierowali wniosek do TK o stwierdzenie nieważności utworzenia nowej gminy Grabówka poprzez wydzielenie jej z gminy Supraśl.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama