Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ty grubasie! Jeśli Twoje dziecko to słyszy, pora na zmiany. W Łódzkiem płacą i leczą

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! - to nie tylko krzykliwe nagłówki artykułów, ale i smutna rzeczywistość. W jakimś stopniu - na razie śladowym, ale wartym zauważenia, ponieważ to ewenement w przypadku samorządów wojewódzkich - postanowiły temu zaradzić władze Łódzkiego. Niemal 2 miliony zł z sejmikowego budżetu zostaną przeznaczone na konsultacje lekarskie, dietetyczne, psychologiczne, a także na zajęcia ruchowe dla 500 pacjentów w wieku od lat 10.
Dziecko je hamburgera.
Nawyki żywieniowe u najmłodszych - to ważny punkt walki z nadwagą.

Autor: Getty Images

Źródło: prawa ograniczone - umowa agencyjna

O uruchomieniu pilotażowego programu poinformowała marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Łódzkie będzie pierwszym w kraju województwem, które kompleksowo zajmie się zapobieganiem otyłości i nadwadze wśród dzieci i młodzieży.

- Program będziemy finansować z własnego budżetu. Przez najbliższe trzy lata chcemy wydać na jego realizację blisko 2 mln zł. Jest dla nas bardzo ważne, aby mieszkańcy regionu, szczególnie dzieci i młodzież, mieli odpowiednią wiedzę i możliwość zadbania o zdrowie. Niestety już najmłodsze dzieci borykają się z nadwagą i otyłością, które w ich dorosłym życiu prowadzą do rozwoju takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie czy problemy z układem sercowo-naczyniowym - zauważa łódzka marszałek Joanna Skrzydlewska.

To nie nowość, że otyłość i nadwaga u najmłodszych bardzo często wiążą się z brakiem akceptacji rówieśników. Dlatego program będzie obejmował również opiekę psychologiczną.

- Zgodnie z badaniami, w 2035 r. 35 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet będzie borykało się z problemem otyłości. W województwie łódzkim ta choroba, pod względem częstości występowania, znajduje się na czwartym miejscu w grupie 10-latków. W tym roku ten problem może dotknąć blisko 3,6 tysięcy 10-latków z naszego regionu. To ogromna liczba, stąd program, który ma zmienić tę sytuację i być wsparciem dla dzieci i rodziców - wyjaśnia marszałek Skrzydlewska

Według zapowiedzi zarządu województwa łódzkiego, objęcie opieką 500 dziesięciolatków z nadwagą to dopiero początek. Twórcy programu, który uzyskał akceptację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, będą obserwować jego działanie i skuteczność. W razie potrzeby wprowadzą modyfikacje.

Na czym polega program walki z nadwagą w województwie łódzkim? 

W ramach programu każdy jego uczestnik będzie mógł skorzystać z 26 interwencji - będą to porady dietetyczne, zajęcia ruchowe oraz konsultacje lekarskie.

- Szacujemy, że jedno dziecko może być objęte specjalistyczną opieką przez 10-11 miesięcy, w zależności od potrzeb. Przewidziana jest też edukacja zdrowotna dla rodziców - co robić, aby problem nie powrócił. Do programu niepotrzebne będzie skierowanie, kwalifikacji dokona lekarz w wyznaczonej placówce. Podmioty zainteresowane prowadzeniem programu mogą składać oferty do 12 lutego, do końca tego miesiąca powinniśmy już mieć listę wybranych realizatorów - zapowiada Magdalena Amrozik, kierująca Departamentem Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim,

Ośrodkiem referencyjnym w programie jest szpital im. Kopernika w Łodzi. Jak przypomniała dietetyczka z tej placówki Daria Rembowska, otyłość została zaklasyfikowana jako powodująca bardzo poważne konsekwencje choroba, dlatego jej profilaktykę powinno się wdrażać jak najwcześniej.

- Często słyszymy takie stwierdzenie: jestem otyły, ponieważ jest to u mnie rodzinne. Powstawanie otyłości to bardziej złożony proces, na który nakłada się styl życia i nawyki żywieniowe; to może zacząć się już od najmłodszych lat wraz z bardzo monotonnym sposobem żywienia, źle rozszerzoną dietą, do której zbyt późno wdrożone są warzywa, owoce, produkty białkowe. Sytuację pogarsza jeszcze wysokie spożycie napojów słodzonych zamiast wody, słodyczy i fast foodów - wyjaśnia Daria Rembowska, szpitalna dietetyczka

Dlatego zaleca się picie wody zamiast słodzonych napojów, które utrudniają kontrolę masy ciała. Kluczowe znaczenie ma też aktywność fizyczna. Aktywny styl życia - uwaga, bo to ważne! - powinien być inicjowany przez rodziców. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama