Jest kilka czynników, które powodują rosnącą popularność Zamościa na turystycznej mapie Polski. Według podsumowujących miniony sezon miejskich urzędników, to coraz większe zainteresowanie pobliskim Roztoczem, ale również bogata oferta atrakcji w mieście, obiekty dziedzictwa kulturowego oraz różnorodność wydarzeń kulturalnych, w tym imprez plenerowych, wystaw i koncertów.
Co roku więcej turystów w Zamościu. Skąd przyjeżdżają?
W sezonie 2024 r. miasto odwiedziło 251 963 osób co oznacza wzrost o 4,16 proc. względem poprzedniego roku. Tym samym utrzymuje się wieloletni trend wzrostowy. W poprzednich latach dane dotyczące ruchu turystycznego wyglądały następująco:
- w 2020 r. - 221 480 osób,
- w 2021 r. - 230 340,
- w 2022 r. - 235 000,
- w 2023 r. - 241 900.
Sprawdzono też, kto najchętniej pojawia się w Zamościu. Najczęściej przyjeżdżali mieszkańcy województw: pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego. Z kolei wśród zagranicznych gości najwięcej było obywateli Francji, Niemiec i Hiszpanii.
Przy tych dobrych informacjach jest wszakże jeden problemem...
- W Zamościu dominują turyści jednodniowi, którzy zwiedzają miasto i jadą dalej, nocując najczęściej na Roztoczu - przyznaje rzecznik zamojskiego ratusza Jacek Bełz.
Jakie atrakcje w Zamościu i na Roztoczu zwiedzają turyści?
Wśród najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez podróżnych są: Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, odnowiony budynek Akademii Zamojskiej, synagoga, katedra i - jakże by inaczej - Rynek Wielki.
Dużą popularnością cieszyły się w tegorocznym sezonie atrakcje turystyczne na Roztoczu, m.in. kamieniołom z widokową basztą w Krasnobrodzie, kąpielisko „Moczydło” w Nieliszu, Park Rekreacji "Zoom natury” w Janowie Lubelskim. Jednak największym wzrostem liczby turystów, aż o 10,5 proc., pochwalić może się Roztoczański Park Narodowy. Do 30 września 2024 r. odwiedziło go 322 300 osób.
Dane o ruchu turystycznym w Zamościu opracowywane są przez Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.