Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prąd z nieba. Miejska farma fotowoltaiczna stanie w Ciechanowie

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycje, których zwrot obliczany jest w długiej perspektywie. A jednak powstają zarówno w mikroskali, jak i w postaci średnich i wielkich farm. Powstają z myślą o przyszłych oszczędnościach, ale i korzyściach dla środowiska naturalnego. Jedna z nich za kilka miesięcy stanie w Ciechanowie na Mazowszu, finansowana przez miejską spółkę.
Kilka lat temu największą farmą fotowoltaiczną w Polsce była ta zlokalizowana w gminie Witnica (Lubuskie). Jej moc to ok. 65 MWp.

Autor: BayWa r.e.

Źródło: prawa ograniczone - materiały prasowe

Miejska farma fotowoltaiczna w  Ciechanowie powstanie do połowy 2025 r. Jej przewidywana moc to prawie 1 MWp. Umowę na budowę instalacji podpisały podlegająca ciechanowskiemu samorządowi Elektrociepłownia Ciechanów oraz wykonawca inwestycji, spółka Unimot Energia i Gaz.

Miejska farma fotowoltaiczna w Ciechanowie. Ile będzie kosztowała?

Ciechanowski Urząd Miasta podkreśla w komunikacie prasowym, że trwają starania o pozyskanie na to przedsięwzięcie dofinansowania połowy nakładów ze środków europejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Koszt budowy farmy to ponad 2,2 mln zł.

Elektrownia słoneczna zostanie zbudowana na działce sąsiadującej z siedzibą Elektrociepłowni Ciechanów. Będzie produkowała energię elektryczną na potrzeby spółki oraz miasta. 

- Powstanie miejskiej farmy fotowoltaicznej w Ciechanowie to kolejny krok w kierunku samowystarczalności energetycznej. Dzięki niej w ciągu dnia potrzeby miejskich obiektów na energię elektryczną będą pokrywane z funkcjonowania paneli. Natomiast wieczorem, nocą oraz zimą energia elektryczna m.in. do oświetlenia ulicznego będzie wytwarzana w już funkcjonującej elektrociepłowni na biomasę - mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Planowana inwestycja to efekt działalności Ciechanowskiego Klastra Energii, który utworzyły w 2023 r. Gmina Miejska Ciechanów i tamtejsza spółka ciepłownicza. Klaster powstał, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz efektywniej dystrybuować energię produkowaną lokalnie. Ma również przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w mieście.

Zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, klastry energii mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej, przy czym opusty mogą wynieść do 25 proc. wysokości opłat dystrybucyjnych.

- Wielkość rabatu uzależniona jest od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii. Montaż paneli z mocą inwerterów ok. 900 kW umożliwi bilansowanie potrzeb na energię elektryczną dla obiektów miasta oraz spółki z OZE przy jednoczesnym zminimalizowaniu wykorzystania paliw - podkreśla prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska.

W ramach Ciechanowskiego Klastra Energii spółka Energa-Operator, należąca do Energi z Grupy Orlen, posiada 478 punktów poboru. Są wśród nich nie tylko budynki administracji publicznej, ale także oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompowania, a nawet miejska fontanna. 

Farma fotowoltaiczna w Zwartowie na Pomorzu - największa w naszej części Europy. fot. Goldbeck Solar

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej jest ta zlokalizowana w Zwartowie na Pomorzu. Zajmuje powierzchnię 300 ha, co równa się 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Jej moc to 204 MWp w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo 390 MWp. Dla porównania - przypomnijmy - inwestycja w Ciechanowie ma mieć moc niespełna 1 MWp. Finalny koszt budowy farmy w Zwartowie wyniesie prawie 200 mln euro, czyli niemal 900 mln zł.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, umciechanow.pl
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama