Z danych resortu cyfryzacji wynika, że 67 proc. urzędów gmin założyło adres do doręczeń elektronicznych, a w przypadku starostw powiatowych odsetek ten wynosi 85 proc. Najlepiej pod tym względem wypadają urzędy marszałkowskie – 87,5 proc. z nich jest gotowych na wejście w życie systemu.
- Doręczenia elektroniczne to dla samorządów oraz innych podmiotów objętych systemem duża oszczędność czasu i realne oszczędności. W ostatnim czasie gmina Piaseczno informowała, że dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania na tylko jednej akcji obejmującej wysyłkę decyzji podatkowych do mieszkańców zaoszczędziła 300 tys. zł - opisuje wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Czy jest system e-Doręczeń, jak działa, jak z niego skorzystać? Podpowiadamy
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać 1 stycznia 2025 r. Od tego momentu większość urzędów oraz podmiotów publicznych będzie zobowiązana do wysyłania oraz odbierania pism i decyzji przez internet.
- Aktualnie zakładanie adresów oraz aktywacja skrzynek do doręczeń elektronicznych przez jednostki administracyjne jest na zaawansowanym poziomie, chociaż widać jeszcze miejsce na poprawę tej statystyki - podaje resort cyfryzacji.
Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, że upowszechnianie e-Doręczeń oznacza w praktyce, że wszystkie urzędowe pisma i decyzje można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie - jak podkreślono - ułatwi załatwianie spraw administracyjnych zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom oraz urzędnikom.
- Założenie skrzynki do e-Doręczeń przez obywateli i jednostki publiczne jest bardzo proste. Aby móc swobodnie korzystać ze skrzynki e-Doręczeń, trzeba w pierwszej kolejności złożyć wniosek o adres do doręczeń elektronicznych, a po jego przyznaniu - aktywować skrzynki do doręczeń elektronicznych - informują urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji.
Z dokładną instrukcją, w jaki sposób korzystać z systemu e-Doręczeń, można zapoznać się na przygotowanej na tę okazję stronie internetowej.