Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Śląsk chce z powrotem "Czystego Powietrza". Ważny apel do rządu

Śląski Związek Gmin i Powiatów domaga się od rządu natychmiastowego przywrócenia programu "Czyste Powietrze". Podczas piątkowej (6 grudnia) sesji w Raciborzu samorządowcy podkreślili, że nagłe wstrzymanie programu podważa zaufanie do instytucji publicznych.
Smog
Zdj. ilustracyjne

Autor: Pixabay

Źródło: prawo cytatu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod koniec listopada bez wcześniejszej zapowiedzi wstrzymał przyjmowanie wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze". Tłumaczył to koniecznością przeprowadzenia reformy i uszczelnienia systemu.

Jesteśmy głęboko rozczarowani, że decyzja ta zapadła bez konsultacji z samorządami, które ten program realizują. Domagamy się natychmiastowego przywrócenia naboru wniosków.

- powiedziała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, która zasiada w zarządzie ŚZGiP. W podobnym tonie wypowiedzieli się niedawno radni z Krakowa.

Staszkiewicz dodała, że w ocenie samorządowców nagłe zawieszenie programu, kiedy mieszkańcy termomodernizują swoje domy, licząc na oszczędności z tego wynikające, jest niedopuszczalne. - Decyzję dotyczącą wstrzymania przyjmowania nowych wniosków na czas przeprowadzania niezbędnych zmian w programie uważamy za skrajnie chybioną i nieodpowiedzialną – podważającą zaufanie mieszkańców do instytucji publicznych - napisano w stanowisku ŚZGiP, które zostało przyjęte jednogłośnie. Samorządowcy wskazali, że rok od zmiany władzy w Polsce był wystarczającym czasem na wdrożenie rozwiązań dotyczących przyspieszenia wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, a także usprawnienia obsługi programu.

W poniedziałek (9 grudnia) mają odbyć się konsultacje NFOŚiGW z samorządowcami ws. przyszłości programu "Czyste Powietrze". Przewodniczący ŚZGiP oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera zapowiedział, że związek przewiduje tam swoją delegację. Wskazał, że konsultacje powinny się jednak odbyć przed podjęciem decyzji o zawieszeniu programu.

Program "Czyste Powietrze" polega na dofinansowaniu kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymianie starych i nieefektywnych źródeł ciepła. Uruchomiono go w 2018 r. NFOŚiGW poinformował o swoich podejrzeniach dot. nadużyć przy realizacji programu "Czyste Powietrze". Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dot. kilku firm i ok. 6 tys. złożonych przez nie wniosków o wartości ok. 600 mln zł. Nadużycia miały polegać m.in. na zawyżaniu rachunków za usługi i materiały oraz realizacji nieefektywnych inwestycji. Wśród kluczowych reform programu fundusz wymienił m.in. skierowanie dotacji do osób rzeczywiście najuboższych, wymóg uzyskania określonego standardu energetycznego w wyniku termomodernizacji, a także wprowadzenie limitów dotacji na poszczególne kategorie kosztów.

Fundusz zapowiedział, że zreformowany program "Czyste Powietrze" wróci 31 marca 2025 r. Zapewnił, że osoby, które z powodu wygaszenia nie zdążyły złożyć wniosków do programu, będą mogły to zrobić po jego wznowieniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koleje Śląskie. Zimą jeszcze więcej kursów na przebojowej trasie

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama