Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rozwijają skrzydła. Rekordowy rok lotniska w Babimoście

Do niedawna Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost uznawany był za najmniejsze, pod względem przepustowości, lotnisko regionalne w Polsce. Ale dzięki rekordowym wynikom w 2024 r. to nieszczególnie zaszczytne miejsce jest już wspomnieniem. Do końca listopada odprawiono tu ponad 78 tys. pasażerów, czyli o połowę więcej, niż w tym samym czasie w 2023 r. - poinformowały Polskie Porty Lotnicze.
Lotnisko w Babimoście ma w tym roku o połowę pasażerów więcej niż w 2023 r.

Autor: H. Szkudlarek

Źródło: pełne prawa - umowa pracownicza

Obiektem usytuowanym w miejscowości Nowe Kramsko, 4 km od Babimostu i 34 km od Zielonej Góry, zarządza przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze S.A., ale właścicielem 100 proc. udziałów jest samorząd województwa lubuskiego

Rekordowe wyniki lotniska w Babimoście. A potencjał rozwoju robi wrażenie

W listopadzie 2024 r. lotnisko w Babimoście obsłużyło 4 011 pasażerów. To ponad 1 300 osób więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Z kolei w październiku z lubuskiego portu skorzystało 8151 podróżnych. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, kiedy port odprawił 4044 osoby. Według danych PPL S.A., od stycznia do końca listopada z usług lotniska skorzystało 78 295 pasażerów. 

- To o ponad 53 proc. więcej niż w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2023 roku - chwalą się Polskie Porty Lotnicze.

A możliwości rozwoju są dużo większe, ponieważ lubuski port posiada terminal lotniczy o przepustowości ok. 500 tys. pasażerów rocznie! Teren lotniska zajmuje 450 ha. Zabudowa portu zawiera m.in.: 

  • terminal pasażerski, 
  • terminal cargo, 
  • budynki technicznego zabezpieczenia, 
  • siedzibę lotniskowej straży pożarnej, 
  • 16 hangarów samolotowych (każdy o powierzchni 320 m kw). 

Na lotnisku działa lotnicze przejście graniczne. Port może być użytkowany także w godzinach nocnych. Bezpośrednio przed terminalem odlotów znajduje się bezpłatny parking na 34 samochody.

Wzrost liczby pasażerów przyczynił się do poprawy pozycji lotniska w rankingu portów regionalnych. 

- Od kilku tygodni Lotnisko Zielona Góra-Babimost nie jest już najmniejszym portem lotniczym w Polsce - informują Polskie Porty Lotnicze.

Jak przekazały PAP Polskie Porty Lotnicze, na ostatnim miejscu rankingu lotnisk plasuje się teraz port Olsztyn-Szymany, przed nim jest Zielona Góra i następnie Radom. W pierwszej czwórce znajdują się: warszawskie lotnisko Chopina, a następnie porty w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.

Obecnie z Babimostu można regularnie latać na pokładzie maszyn PLL LOT do Warszawy. W ofercie znajdują się również loty czarterowe do Hurghady w Egipcie, organizowane przez biuro podróży Coral Travel. Więcej czarterowych połączeń było w sezonie wakacyjnym - również do Antalyi, Enfidhy i Tirany - i to m.in. one przyczyniły się do rekordowych wyników obsługi pasażerów. 

Ankieta: Jak często podróżujesz samolotem?
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama