Feryjną akcję pracownicy bydgoskiego ogrodu zaplanowali na przyszły tydzień, na wtorek i środę. I zapraszają do Myślęcinka chętnych na rodzinne, edukacyjne spacery z przewodnikiem.
Podczas pierwszego z nich, który odbędzie się we wtorek 28 stycznia, a który zatytułowano: "Rozpoznawanie drzew i krzewów w stanie bezlistnym”, uczestnicy nauczą się właśnie tego, w jaki sposób identyfikować rośliny w tym okresie, kiedy pozbawione są swojego zielonego odzienia. Bo okazuje się, że do rozpoznawania gatunków drzew i krzewów nie zawsze potrzebne są liście lub kwiaty. Zbiórka zainteresowanych spacerem odbędzie się przy bramie ogrodu od ul. Konnej o godz. 11:00.
Również o 11:00 dzień później, w środę 29 stycznia, rozpocznie się spacer edukacyjny zatytułowany "Zmiany klimatyczne - czy faktycznie są widoczne?”. Jak informują organizatorzy, uczestnicy będą mogli zaobserwować zmiany i anomalia naszej flory rodzimej. Obserwacje przyrodnicze ogrodu botanicznego poprowadzi edukatorka Pola Szymczak. Zbiórka wszystkich zainteresowanych spacerem odbędzie się przy bramie ogrodu przy ul. Konnej.
Oba spacery są darmowe. Bydgoszczanie muszą jednak wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa, a można to zrobić jedynie drogą elektroniczną, wysyłając e-mail na adres: [email protected].
Ogród Botaniczny w Myślęcinku kusi przyrodniczym bogactwem
Jak przypomina samorządowy serwis bydgoszcz.pl, przyrodnicza enklawa w Myślęcinku ma naprawdę wiele do zaoferowania zwiedzającym. Na terenie ogrodu możemy choćby zobaczyć charakterystyczne dla Ameryki Północnej lasy dębowo-tulipanowcowe, jak również kolekcję roślin pochodzących z terenów azjatyckich lasów liściastych i mieszanych m.in. kasztan jadalny oraz leszczynę południową.
W północnej części urządzono ogród agrobotaniczny, na terenie którego prezentowane są stare i współczesne drzewa owocowe. Rosną tu odmiany jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, śliw, leszczyn. Przy współpracy ze szkołami ogrodniczymi utworzono przykładowe ogrody wiejskie, ogrody ziołowe przyciągające zapachem mięty, estragonu, szałwii lekarskiej, bazylii i rumianku.
Ogród roślin iglastych zajmuje zbocza doliny nieopodal Strugi Myślęcińskiej. To kompozycja drzew i krzewów, m.in. jodeł, świerków, jałowców, cyprysików, daglezji, mikrobiot, miłorzębi oraz żywotników.
W 1994 r. rozpoczęto budowę ogrodu roślin górskich. Alpinarium wprowadza zwiedzających w świat gór wapiennych i gór wysokich z charakterystycznymi dla tych zbiorowisk gatunkami roślin. Na półkach skalnych w części wapiennej rosną m.in. skalnice, rozchodniki, goździk alpejski i dębik ośmiopłatkowy. Zaś pomiędzy skałami dostrzec możemy szarotkę alpejską. Zbocza porasta jodła pospolita, jałowiec sabiński i porzeczka alpejska. Z Alpinarium możliwe jest przejście na Górę Myślęcińską, skąd rozpościera się szeroka panorama Bydgoszczy.