Miasto szuka chętnego na kupno Górnika Zabrze
Górnik Zabrze istnieje od 1948 r., futbolowa spółka zarządza nim od 1996 r. Została założona przez osoby fizyczne i firmy, potem miała różnych właścicieli. Ostatnim prywatnym było Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz Polska (2007-11). W połowie 2011 większość akcji z powrotem przejął samorząd Zabrza. Prowadzony przez trenera Jana Urbana zespół zajmuje szóste miejsce w tabeli trwającego sezonu ekstraklasy.
Termin składania wniosków dotyczących udziału upłynął w piątek (31 stycznia. – Na zaproszenie do udziału w negocjacjach dotyczących zbycia większościowego pakietu akcji Górnika przez miasto Zabrze odpowiedziały dwie firmy: Konsorcjum Zarys-Tabapol (Zarys International Group sp. z o.o. spółka komandytowa i Tabapol Tarnówka sp. j. z Zabrza) oraz LP Holding Gmbh – napisano w komunikacie magistratu.
Lukas Podolski kupi Górnika?
Ta druga firma związana jest z Lukasem Podolskim, piłkarzem Górnika, mistrzem świata z 2014 w barwach Niemiec. "Poldi" jest też od lat biznesmenem, prowadzi m.in. sieć lokali gastronowicznych w Niemczech.
Zgodnie z harmonogramem oferty zostały otwarte w poniedziałek o godz. 8 i następnie przekazane do badania. Formalną oceną ich zgodności ze wskazaniami zawartymi w zaproszeniu do udziału w negocjacjach zajmie się powołany do tego w celu zespół.
Pierwotnie zgłoszenia można było składać do 4 listopada, potem prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska wydłużyła termin do końca stycznia, co było podyktowane – jak wyjaśniła - prośbą potencjalnych inwestorów.
Zabrze sprzeda Górnika. Takie są warunki
Samorząd zamierza sprzedać wszystkie swoje udziały w klubie, za wyjątkiem jednej, „złotej” akcji. Chętni do udziału w negocjacjach muszą określić program rozwoju Górnika, w tym planowane nakłady i zobowiązania inwestycyjne w okresie 10 lat, wskazać sposób i źródła finansowania nabycia akcji oraz planowanych nakładów.
Samorząd zastrzegł zmiany nazwy klubu i jego siedziby oraz zachowanie prawa do powołania i odwołania jednego członka rady nadzorczej spółki. Wnioski będzie oceniał zespół powołany przez prezydenta miasta.
Sprzedaż akcji Górnika przez gminę ciągnie się od wielu miesięcy. W kwietniu 2024, na ostatniej sesji poprzedniej kadencji, radni nie zajęli się uchwałą o wyrażeniu zgody na zbycie akcji.
Tamten projekt zakładał sprzedaż co najmniej 51 procent kapitału zakładowego klubu. Chęć udziału w prywatyzacji zgłosiły trzy podmioty: z Zabrza, Katowic i Niemiec. Ze zleconej wtedy przez samorząd wyceny wynikało, że całość akcji Górnika jest warta ok. 8 mln. Kwietniowe wybory przyniosły zmianę na stanowisku prezydenta Zabrza. Małgorzatę Mańkę-Szulik zastąpiła Rupniewska.
Długi Górnika Zabrze
Przed startem tegorocznej części sezonu ekstraklasy kierujący klubem od maja 2024 jako członek zarządu Bartłomiej Gabryś poinformował, że wysokość zobowiązań krótkoterminowych spadła z 35,5 mln na koniec 2023 roku, do ok. 22–23 mln na koniec 2024 (dokładna wysokość będzie znana w połowie marca po badaniu biegłego). Zobowiązania długoterminowe to ok. 18 mln.