Rozbudowa oczyszczalni rozpoczęła się pod koniec września 2024 r., ale projekt modernizacji podzielony jest na kilka etapów. Po zakończeniu prac w 2027 r. przepustowość oczyszczalni wzrośnie ze 150 tys. m sześc. do 209 tys. m sześc. na dobę.
- Infrastruktura i obiekty dostosowane zostaną do przyjęcia ścieków nadmiarowych w trakcie nawalnych deszczy, co pozwoli na bardziej efektywne oczyszczanie, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne - informują w komunikacie prasowym urzędnicy wrocławskiego magistratu.
Rozbudowa wrocławskiej oczyszczalni trwa etapowo. Czas na modernizację bloków biologicznych
MPWiK wyłoniło wykonawcę drugiego etapu modernizacji wrocławskiej oczyszczalni i podpisało umowę z firmą Instal Warszawa S.A., której najważniejszym zadaniem będzie dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonego przepływu ścieków.
- Ważne będzie także zmodernizowanie siedmiu istniejących osadników wtórnych i zbudowanie kolejnego oraz wyposażenie ich w regulatory napływu. Do układu napowietrzania dodane zostanie pięć nowych dmuchaw powietrza - precyzuje wrocławski urząd miasta.
![](https://static2.polskisamorzad.pl/data/wysiwig/0x.jpg)
Wykonawca przebuduje także rurociągi pomiędzy obiektami technologicznymi części biologicznej i lagunę osadową, czyli awaryjny zbiornik osadu przystosowany do magazynowania odpadów płynnych. Drugi etap rozbudowy będzie kosztował 177 mln zł, rozpocznie się już w tym miesiącu, a zakończy po dwóch latach.
Od jesieni 2024 r. na terenie oczyszczalni pracuje wykonawca pierwszego etapu - Inżynieria Rzeszów, która jest odpowiedzialna za rozbudowę mechaniczną oczyszczalni. Prace w tym zakresie potrwają do grudnia 2026 r., a obecny stopień ich zaawansowania wynosi ok. 20 proc.