Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Olsztynie bilet do teatru już za złotówkę! Kto może go dostać?

Bilety za 1 zł dla uczniów ze szkół, które są najbardziej oddalone od stolicy Warmii i Mazur oferuje Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Program "Teatr osiągalny", który finansuje samorząd województwa będzie realizowany do końca 2025 r.
Na zdjęciu Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Uczniowie mogą otrzymać bilet do olsztyńskiego teatru już za 1 zł.

Autor: Shutterstock, Artur Szczepanski/REPORTER

Źródło: licencja Shutterstock

Teatr w Olsztynie dla każdego. Pilotażowy program władz teatru i województwa

Władze województwa warmińsko-mazurskiego i kierownictwo teatru poinformowały, że intencją pilotażowego programu jest objęcie nim dzieci i młodzieży, które m.in. z powodu odległości czy ograniczeń finansowych nie korzystały dotąd z możliwości obejrzenia spektakli teatralnych.

Marszałek województwa Marcin Kuchciński powiedział, że zamierzeniem jest, aby oferta kulturalna jednostek podlegających samorządowi województwa była dostępna dla wszystkich mieszkańców

Chcemy, by region rozwijał się równomiernie i żeby z oferty bez ograniczeń korzystali także młodzi ludzie. Edukacja i sztuka są niezmiernie ważne, bo to jest swego rodzaju inwestycja w przyszłość. Stąd program by na preferencyjnych warunkach z oferty mogli korzystać uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- podkreślił marszałek Kuchciński. 

Jak dodał, ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest też dojazd młodych uczniów do teatru. Wyraził nadzieję, że samorządy lokalne wesprą finansowo transport uczniów do Olsztyna.

Wicemarszałek Maria Bąkowska dodała, że "program będzie tarczą, która będzie chroniła dzieci i młodzież przed wykluczeniem społecznym i kulturalnym".

Dedykujemy ten pilotaż dzieciom, które mieszkają daleko od stolicy Warmii i Mazur. Jestem przekonana, że będą to dobrze wydane pieniądze.

- zaznaczyła.

8 tysięcy uczniów skorzysta z biletu za złotówkę do teatru

Dyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie Paweł Dobrowolski powiedział, że z programu, który jest zaplanowany do końca 2025 r. będzie mogło skorzystać 8 tysięcy uczniów

Już teraz jedną trzecią naszej widowni stanowią młodzi ludzie. Przyjmujemy, że może być ich więcej. W przypadku dużej liczby zgłoszeń premiowane będą szkoły położone w miejscowościach położonych najdalej od Olsztyna czy też uczniowie z najmniejszych miejscowości.

- wyjaśnił Dobrowolski.

Jak dodał, w repertuarze Teatru Jaracza są spektakle, których fabuły są zaczerpnięte z lektur np. "Mitologie - nie boginie", "Balladyna" czy "W 80 dni dookoła świata", ale też takie, które poruszają ważne problemy, jakimi są kwestie zdrowia psychicznego np. sztuka "Jak płakać w miejscach publicznych".

Aby zapewnić dostęp do udziału w programie jak największej liczbie szkół, w regulaminie wprowadzony został zapis ograniczający udział w przedsięwzięciu grupie do jednej wizyty w semestrze. Dyrektorzy szkół, którzy chcą, aby ich uczniowie wzięli udział w programie "Teatr dostępny" powinni zgłosić się do teatru.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama