Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
Reklama

Park odzyska blask sprzed 150 lat. Zielona inwestycja w Lublinie

Za kilkanaście dni ruszą prace, których finał zaplanowano na maj 2026 roku. Ich efekt ma olśniewać. Zabytkowy Park Bronowicki w Lublinie, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, przejdzie gruntowną rewitalizację. Na 2,5-hektarowym terenie parku posadzonych będzie ponad 100 drzew i prawie 400 krzewów. Ale "zabiegów upiększających" tę przestrzeń zaplanowano więcej.
Park Bronowicki w Lublinie.
Za kilkanaście miesięcy ta enklawa zieleni w Lublinie będzie nie do poznania.

Autor: UM Lublina

Źródło: prawo cytatu

W tym tygodniu podpisano umowę z wykonawcą na odnowienie jednego z najstarszych i najcenniejszych lubelskich zabytków zieleni miejskiej. 

- Zgodnie jej zapisami przekazanie terenu inwestycji wykonawcy i oficjalne rozpoczęcie prac mogą nastąpić najpóźniej 20 dni od jej podpisania - informuje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Prace rewitalizacyjne w parku Bronowickim mają potrwać do końca maja 2026 r. Wykona je firma Strabag za kwotę ponad 8,6 mln zł. Projekt "Rewaloryzacja Parku Bronowickiego w Lublinie” otrzymał 7 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. 

Park Bronowicki odzyska blask. Co przewiduje projekt rewitalizacji?

Park Bronowicki, położony w dzielnicy Bronowice, obejmuje obecnie obszar 2,57 ha między ulicami Fabryczną a Bronowicką, w okolicy rzeki Czerniejówka. Projekt rewitalizacji ma przywrócić mu dawny urok, ale też spowodować, że będzie on atrakcyjnym miejscem rekreacji. W parku powstanie układ alejek i nasadzeń roślinnych nawiązujących do jego planu z początku XX wieku.

Posadzone zostaną zarówno rodzime, jak i egzotyczne gatunki drzew, w tym 100 drzew liściastych: klonów, dębów, jesionów, ozdobnych jabłoni i wiśni. A także tulipanowce, sosny wejmutki, choiny kanadyjskie. Pojawi się też 375 krzewów, w tym m.in. kasztanowce drobnokwiatowe, derenie, oczary, cisy. Przy wejściach do parku planowane są nasadzenia setek róż i śnieguliczek, a od strony ul. Fabrycznej ma być żywopłot z grabów oddzielający park od ulicy.

Park Bronowicki stracił na dawnej atrakcyjności. Ma ją odzyskać dzięki gruntownej rewitalizacji. fot. UM Lublina

Atrakcją parku będą łąki bylinowe, na których rosnąć będzie ponad 70 tys. roślin cebulowych i 20 tys. bylin. Wymienione zostaną ogrodzenie i nawierzchnie alejek. W parku będą też: 

  • nowe ławki,
  • stoliki piknikowe,
  • stojaki na rowery,
  • urządzenia siłowni zewnętrznej,
  • plac zabaw dla dzieci,
  • urządzenia wodne i parkowy zdrój. 

Zainstalowane będzie oświetlenie w stylu klasycznym oraz nowoczesny system monitoringu. Będą też zamontowane urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym, ścieżki dotykowe i tyflomapy.

Park Bronowicki założono 150 lat temu. Jak wyglądała jego bogata i burzliwa historia?

Park Bronowicki to jeden z najstarszych lubelskich parków miejskich. Niegdyś nosił nazwę Foksal i zajmował znacznie większy obszar. Założony został w 1869 r. przez dzierżawcę bronowickiego folwarku Edwarda Chróścielewskiego.

W 1875 r. pieczę nad parkiem objęło miasto i został on przekształcony według projektu technika miejskiego Aleksandra Zwierzchowskiego. Okres największej świetności i rozkwitu ogrodu Foksal przypada na lata 1887-1894. W tym czasie w parku koncertowała orkiestra wojskowa, mieściła się pijalnia wód mineralnych, bufet z kawą, był też tor do jazdy na wrotkach i wypożyczalnia szczudeł. W latach 1908-1915 na terenie parku zlokalizowana była scena teatralna.

Park stracił na atrakcyjności, kiedy w jego sąsiedztwie w 1894 roku wybudowano rzeźnię. Poza tym z biegiem lat powierzchnia parku systematycznie malała ze względu m.in. na wybudowane w tym rejonie fabryki (maszyn rolniczych W. Moritza i samolotów Plage i Laśkiewicz), a także rozbudowę linii kolejowych, budowę ulic, budynków mieszkalnych. Z biegiem czasu park znalazł się w centralnej części terenów przemysłowych Lublina.

W 1931 r. park zniszczył porywisty wiatr, który połamał drzewa i krzewy, a nowe nasadzenia po raz kolejny zmieniły jego układ kompozycyjny. Wiele zniszczeń nastąpiło także w czasie II wojny światowej, m.in. na skutek pożaru składowanych na terenie parku środków łatwopalnych.

Od 1982 r. park Bronowicki jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Obecnie z powodu dużego natężenia ruchu na ulicach w bezpośrednim sąsiedztwie parku pełni on głównie funkcje komunikacyjne, czasem spacerowe, ale stracił swoje dawne przeznaczenie.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama