Od 1 marca do końca sierpnia - decyzją burmistrza Świebodzic w ciągu tych sześciu miesięcy jego podwładni będą pracować przez 7 godzin dziennie z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.
- Zobaczymy, jak to się będzie sprawować. Liczę na to, że pracownicy, mając 7-godzinny dzień pracy, będą pracować efektywniej. Poza godzinami pracy nic to nie zmienia dla pracowników. Pensja pozostaje taka sama, a mieszkańcy będą mieli otwarty urząd tak jak do tej pory. Myślę, że będzie to z korzyścią dla pracowników - powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP burmistrz Świebodzic Paweł Ozga.
Burmistrz Świebodzic o krótszym czasie pracy urzędników: "35-godzinny tydzień pracy, ale efektywnie"
Burmistrz podkreślił, że rozwiązanie dotyczące skrócenia czasu pracy jest zgodne z tym, co obecnie dzieje się na rynku pracy w Europie. Przypomniał, że w parlamencie również prowadzone są prace nad zmianą przepisów w tym zakresie. Ozga zaznaczył, że przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu pilotażu przeanalizowano sytuację dotyczącą obecnego funkcjonowania urzędu.
- Często przychodząc pierwszy do pracy, a wychodząc ostatni obserwuję, jak pracownicy przychodzą do pracy. Niestety ludzie od wielu, wielu lat są nauczeni, że przychodzą do pracy na godzinę 7:30. Ja tłumaczę grzecznie, że tak naprawdę o 7:30 powinniśmy rozpocząć pracę. Bo mamy 8-godzinny dzień pracy. My nie przychodzimy do pracy na 7:30, tylko rozpoczynamy pracę o 7:30 i pracujemy do 15:30, a nie wychodzimy o 15:30. W związku z powyższym powiedziałem, że jeżeli jest taka sytuacja, może zróbmy 7-godzinny dzień pracy, 35-godzinny tydzień pracy, ale efektywnie - wyjaśniał burmistrz Świebodzic.
Zdaniem burmistrza skrócenie czasu pracy może być też dodatkową zachętą dla potencjalnych pracowników magistratu.
Po wprowadzeniu pilotażu urząd będzie funkcjonował dla mieszkańców tak jak dotychczas. Część urzędników będzie zaczynała pracę o 7:30 i kończyła o 14:30, a część będzie pracowała w godzinach 8:30 – 15:30.
Dotychczas decyzję o skróceniu dnia pracy dla urzędników podjęły miasta Leszno i Włocławek. Świebodzice są pierwszym samorządem na Dolnym Śląsku, który wdraża takie rozwiązanie.